Шановні відвідувачі проєкту «Ласкаво просимо в Україну!». На цей раз я пропоную вам інформацію стосовно вирощування цибулі-батун на власному городі.
Багаторічна цибуля-батун
Інші назви:
- зимова;
- татарська;
- дудчаста;
- піщана.
Це багаторічна рослина сімейства лілейних. Вирізняється гарною холодостійкістю, на одному місці може рости до 5 років. Цибуля-батун утворює хибну цибулину без закритих соковитих лусок. Відкриті соковиті луски переходять у соковиті несправжні листя. Зовні цибуля-батун нагадує ріпчасту цибулю. Відрізняється від неї тим, що на другий рік розгалужується, утворюючи на підземному пагоні до 40 гілок. Листя у неї темно-зелене, що має гострий смак.
Існує декілька видів цибулі-батун, але найбільшою популярністю користуються Китайська та Японська. Всі вони містять цукор, вітамін C, провітамін A, вітаміни В1, B2, PP. Вітаміну C у цибулі-батун вдвічі більше, ніж у ріпчастій. З мікроелементів є солі калію, магнію, заліза.
Вирощування цибулі-батун
Розмножується цибуля-батун насінням і поділом куща. Віддає перевагу легким суглинистим і супіщаним ґрунтам. Для посіву насіння після збирання попередньої культури ґрунт розпушують, вносять органічні та мінеральні добрива як для вирощування цибулі на перо, після чого ділянку, перекопують на глибину 20–25 см.
Насіння висівають вперше наприкінці квітня — на початку травня. Норма посіву — 4–6 г на 10 м2. Сіють стрічковим способом з відстанню між рядками 20–25 см, по 4 рядки на стрічку, відстань між стрічками — 50–60 см. При цьому терміну посіву зелену цибулю прибирають вже в липні. Якщо посів загущений, збирання зеленої маси ведуть до листопада.
Вирощування цибулі-батун посіяної із насіння у перший рік таке саме, як за посівом насіння ріпчастої цибулі. Якщо насіння висаджують у середині липня, рослини вкорінюються до осені та досягають збиральної зрілості у травні-червні наступного року.
При дворічному вирощуванні на 2-й рік навесні ґрунт неглибоко перекопують, підгодовують азотними добривами. Перше збирання проводять вибірково у першій половині квітня. Якщо вирощують культуру протягом кількох років на одному місці, перо зрізають перший раз у квітні, другий раз через 30–35 днів. Після кожного зрізання рослину підгодовують. Востаннє перо зрізають до 10 вересня, щоб рослини встигли підготуватися до зимівлі.
Протягом вегетаційного періоду потрібно ретельно видаляти старе листя та стрілки, регулярно поливати рослину, розпушувати ґрунт та знищувати бур’яни. З 1 м2 отримують 9–12 кг зеленої маси за сезон.
Щоб отримати насіння, на 2–3 році життя залишають кілька рослин, не зрізуючи перо. Батун цвіте, але по мірі дозрівання насіння рослини-маточники збирають, підсушують, обмолочують.
Рекомендовані сорти:
- Салатний 35.
- Грибовський 21.
От таке нескладне вирощування цибулі-батун.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.