Головне ритуальне блюдо на святковому великодньому столі — фарбовані і розписані великодні крашанки. Пофарбовані яйця називають «крашанками», розписані візерунками — «писанками».
На Великдень
На Великдень прийнято дарувати один одному фарбовані великодні крашанки. Цей звичай з’явився ще в I столітті від Різдва Христового. Церковне надання свідчить, що в ті часи було прийнято, відвідуючи імператора, приносити йому дар. І коли бідна учениця Христа, свята Марія Магдалина, прийшла в Рим до імператора Тиверія з проповіддю віри, то подарувала Тиверію просте куряче яйце.
Тиверій не повірив в розповідь Марії про Воскресіння Христа і вигукнув: «Як може хтось воскреснути з мертвих? Це так само неможливо, як якби це яйце раптом стало червоним». Тут же на очах імператора відбулося диво — яйце стало червоним, що свідчить істинність християнської віри.
Згідно з церковною традицією, фарбувати великодні крашанки потрібно в Чистий четвер. За традицією, в цей день з ранку потрібно скупатися, навести чистоту і порядок в будинку — в цьому випадку цілий рік бруд буде обходити ваше житло стороною. А потім приступати до приготування обрядових страв — пасок, сирної паски і фарбованих яєць, які у Велику суботу треба освятити в церкві.
Згодом яйця стали робити з дерева і розписувати їх орнаментами, візерунками (їх називали яйчата).
Фарбовані великодні крашанки ще краще виглядають на тлі зеленої травички, а таку тарілку з травою легко приготувати самим. За 10 днів до Великодня на красиву глибоку тарілку або блюдо овальної чи то круглої форми треба насипати трохи землі, з землею змішати пшеничні зерна, або зерна вівса, або крес-салату. Полити суміш так, щоб вона була, як рідка кашка, і тримати її в теплій кімнаті, дуже вологою.
Коли насіння почнуть проростати, травинки будуть тягнутися до світла і тарілку треба часто повертати, щоб трава росла прямо. До Великодня тарілка покриється густою зеленою травою, на яку можна покласти фарбовані яйця.
Існує два способи фарбування яєць:
- Варити в відварі рослинного харчового барвника — цибулиння або ін.
- Спочатку зварити яйця, а потім вже опускати їх в барвник.
Зараз у продажу є різні набори для фарбування яєць. Зазвичай в них використовуються харчові барвники, які дають яскраві і соковиті кольори, а в поєднанні з різними великодніми наклейками можна зробити дуже цікаві композиції.
І все ж для великодніх яєць краще скористатися традиційними рослинними барвниками.
Великодні крашанки: як фарбувати яйця
- Перед фарбуванням яйце потрібно знежирити, щоб фарба лягла рівно. Для цього замочіть їх у теплій воді на 5-10 хвилин, потім вимийте поролоновою мочалкою теплою водою з милом і гарненько промийте.
- Щоб яйця не тріснули під час варіння, відігрійте їх після холодильника — потримайте 1 годину в теплі при кімнатній температурі або опустіть на 10-20 хвилин в теплу воду, а при варінні додайте у воду й чайну ложку кухонної солі.
- Щоб великодні крашанки були більш насиченого кольору, додайте у воду з барвником трохи оцту.
- Якщо готові фарбовані великодні крашанки після обсушування протерти змоченою в соняшниковій олії ганчірочкою, то вони стануть блискучими, немов лакованими.
Фарбування яєць «в цятку»
Для цього мокрі яйця обвалюють у сухому рисі, загортають у марлю, а кінці марлі треба щільно зав’язати ниткою, щоб рис прилип до яйця, і далі варять в цибулинні звичайним способом. Таким же чином перед варінням до яйця можна притиснути різні листочки і дрібні квіти, без різниці — свіжі або сушені, в результаті виходять різні візерунки.
Великодні крашанки, фарбовані зсередини
Щоб великодні крашанки були пофарбовані зсередини, а не зовні, потрібно відварити їх 3-4 хвилини, потім дістати і в декількох місцях проткнути шкаралупу голкою по певному малюнку або трохи поламати шкаралупу, побивши об стіл, а потім кип’ятити 8-10 хвилин в міцній чайній заварці з додаванням прянощів:
- гвоздики;
- кориці;
- коріандру та ін.
Пофарбовані яйця без шкаралупи
Якщо ви не знали, то будете знати: є великодні крашанки без шкаралупи. Для подачі на великодній стіл яйця можна фарбувати без шкаралупи. Зварені круто яйця (7-8 хвилин кипіння) очищають і занурюють в розчин рослинного харчового барвника, де фарбують або досить тривалою витримкою протягом декількох годин без нагрівання, або гарячому розчині, або протягом декількох хвилин при кипінні.
Потім нанести пензликом на яйце ще який-небудь харчовий барвник, щоб отримати різні візерунки або написи, наприклад — ХВ.
Увага! Будьте з барвниками обережні, не перестарайтеся. А краще користуйтеся барвниками природного походження.
Фарбування яєць цибулевим лушпинням
- Найпопулярніший спосіб фарбування яєць — цибулевим лушпинням. Виходять дуже гарні великодні крашанки з екологічно чистим фарбуванням. Збирають лушпиння і варять в ньому яйця 10 хвилин. Після забарвлення їх акуратно протирають олійною ганчіркою для блиску.
- Яйця спочатку зварити, потім кожне яєчко, ще гарячим, обкласти з усіх боків цибулевим лушпинням, загорнути в тканину і варити ще 10 хвилин, додавши у воду оцет. Яйця виходять золотисті, мармурові.
- В залежності від кольору лушпиння фарбування яєць виходить від світло-рудого до темно-коричневого. Якщо ви хочете, щоб колір був більш насиченим, лушпиння треба взяти побільше і проварити його близько півгодини до того, як у відвар опустити яйця.
- Майже фіолетові яйця виходять від лушпиння червоної цибулі.
Зелені яйця
Зелений колір можна отримати якщо зварити яйця разом з меленою зеленню озимих сходів.
Яйця, пофарбовані в березовому листі
А ще великодні крашанки можна пофарбувате і в такий спосіб: приготувати відвар з листя молодої берези, дати йому настоятися, яйця вимити, опустити в теплий настій, варити 10 хвилин. Після закипання вийняти і остудити. Яйця виходять жовтого кольору.
При бажанні можна нанести візерунок: на змочену шкаралупу накласти березовий або який-небудь інший невеликий листок, щільно обв’язати яйце капроном, і тоді вже відварювати в настої.
Великодні крашанки забарвлені шовковими ганчірочками
Для цього заздалегідь збирають маленькі шматочки шовкових тканин. Потім їх розщеплюють, змішують, підбираючи різні яскраві кольори, і накладають на яйця. Потім загортають дрантям і обв’язують нитками. Цю споруду кип’ятять не менше 10 хвилин, потім виймають, остуджують разом з обгорткою, потім розгортають. Виходять красиві неповторні малюнки.
Розмальовані яйця
Щоб в домашніх умовах зробити нескладний розпис яйця, потрібно зварити його протягом 8 хвилин, а потім, не знімаючи каструлі з вогню, одне з яєць взяти, витерти насухо і поставити в порцелянову чарку.
На гаряче сухе яйце нанести потрібний малюнок акварельною фарбою. На гарячому яйці фарба миттєво висихає і не розпливається. Потім вийняти друге яйце з каструлі і розписати в тому ж порядку. Це можуть бути прості точки, лінії, смуги, нанесені пензликом, що утворюють мармуровий малюнок.
Писанки
Більш складний спосіб фарбування яєць дозволить отримати справжні українські писанки. Такі великодні крашанки є справжньою народною творчістю, мистецтвом.
На сирому холодному яйці вивести візерунки гарячим воском за допомогою сталевого пера. Зробивши візерунок, яйце вмочити в розведену холодну фарбу, починаючи з самої світлої, обтерти і зробити новий візерунок воском, і знову вмочити в іншу фарбу, коли всі візерунки наведені, треба обережно «стопити» віск з яйця — або над полум’ям газового пальника, або над свічкою. У міру того, як віск тане, його треба витирати м’яким папірцем або ганчірочкою.
Писанки — це майстерно розписані великодні яйця. Українські писанки — справжні витвори народної творчості. Для малюнка писанки використовують елементи рослинного і тваринного світу, геометричні фігури. Писанку не малювали, не розписували, а писали на сирому курячому яйці. Будь-яка лінія на писанці — дуга. Дуги утворюють круги і овали, і перехрещуючись, ділять поверхню яйця на поля, ім’я яким — хрестильна сорочка писанки. Щоб писанка сяяла, її змащують жиром. Кладуть віночком навколо паски — для Бога, на блюдо із зерном — для людей, а крашанки на пророслому вівсі — для батьків. І три свічки горять в честь Отця і Сина і Духа Святого.
Крапанки
Є ще й такі великодні крашанки — яйця-крапанки — від українського слова «крапає», тобто покривати краплями. Спочатку яйце фарбують одним кольором, потім, коли воно висохне і остигне, на нього наносять краплі гарячого воску. Як тільки віск охолоне, яйце кладуть в розчин іншого кольору. Після висихання фарби яйце опускають в гарячу воду. Віск тане, і виходить дуже веселе яйце. Також віск можна акуратно зіскоблити.
Дряпанки
Для дряпанки краще брати яйця коричневого відтінку. Шкаралупа таких яєць міцніше, ніж білих.
Спочатку яйця варять, потім фарбують в який-небудь темніший колір, потім сушать. Візерунок наносять на шкаралупу гострим предметом — ножем, шилом, ножицями, товстою голкою. Але перш ніж видряпати візерунок, його необхідно нанести на яйце олівцем.
Ажурний малюнок на дряпанці добре виглядає на коричневій чи іншій темній фарбі.
Інші способи фарбування яєць
- Великодні крашанки фарбувати можна і березовим листям або іншими рослинними харчовими барвниками 3 буряковим відваром, шпинатом і ін.
- Якщо зварити яйця разом з буряком або з корою вишні, то отримують найрізноманітніші відтінки червоного кольору.
- Кора дуба зробить яйця бронзовими.
Натуральні барвники для яєць
Ось які кольори можна отримати використовуючи різні овочево-фруктові фарби:
- Традиційний від бежевого до червоно-коричневого — охра. Потрібно 4 чашки жовтого цибулиння кип’ятити від 10 до 60 хвилин. Кількість лушпиння і тривалість кипіння впливають на насиченість кольору.
- Червона охра. У чотирьох чашках лушпиння червоної цибулі варити яйця 10-60 хвилин. Залежно від часу варіння колір яєць буде від яскраво-червоного до темно-червоного.
- Позолота. Додати в гарячу воду 2-3 ст. ложки кукурудзи, закип’ятити, щоб колір був інтенсивніший. Для отримання жовтого кольору можна використовувати і настій шафрану.
- Рожевий. Замочити варені яйця в журавлинному, полуничному або буряковому соку. А також чай з малини додасть цей колір.
- Помаранчевий 3 морквяний сік.
- Сіро-синій — розім’ята чорниця або чорничний сік.
- Фіолетовий — відвар буряка, буряковий сік. Або додати в гарячу воду квіти фіалок і замочити на ніч. Якщо додати у воду трохи лимонного соку, вийде лавандовий колір.
- Зелений. У суміш для отримання фіолетового кольору з фіалками додати 1 чайну ложку соди. Або ж відварити великодні крашанки з подрібненим шпинатом.
- Синій. Два качана дрібно порізаної червонокачанної капусти, 500 мл води і 6 ст. ложок 9% столового оцту. Замочити на ніч, щоб вийшов глибокий синій колір.
- Лавандовий. Замочити яйця у виноградному соку.
- Пастельні тони. Для ніжно-рожевого і синього натерти шкаралупу жменею чорниці або журавлини.
- Темно коричневий. Відварити яйця в 250 мл кави. Можна використовувати і міцну чайну заварку.
- Зелений відтінок. Зварити яйця в сухій аптечній кропиві.
- Жовті. Зробити яйця жовтими допоможуть кілька пакетиків ромашкового чаю.
Значення символів на писанках
Нижче описані значення символів, які використовуються при розпису великодніх яєць-писанок. Отже, великодні крашанки можна прикрасити таким чином:
- Білий колір — початок всіх початків: доля, яка будується на небі.
- Чорний колір — колір скорботи. На чорну основу обов’язково наносили яскравий малюнок.
- Дитині робили писанку на вишневому тлі, але не на чорному.
- Сосна — символ здоров’я.
- Голуб — символ душі.
- Сітка — символ долі.
- Жовта сіточка — символ сонця і долі.
- Дубок — символ сили.
- Крапочки — символ родючості.
- Сливи — символ любові.
- Хміль — символ родючості.
- Будь-яка ягідка — символ родючості; матері.
- Квіточки — символ дівоцтва.
Сьогодні в арсеналі є найрізноманітніші засоби прикраси яєць і виготовлення з них оригінальних прикрас для свята.
Заливні яйця
Не тільки великодні крашанки, а й заливні яйця без шкаралупи безсумнівно прикрасять Великодній стіл. Для їх приготування вам знадобляться:
- 600 мл м’ясного бульйону;
- 250 г вареної яловичини;
- 12 курячих яєць;
- 25 г желатину;
- 25 ягід журавлини;
- петрушка для прикраси.
Візьміть яйце, зробіть у верхній частині маленький отвір і звільніть його від жовтка і білка. Гарненько промийте яєчну шкаралупу. Потім замочіть желатин в 150 мл холодної води. Дочекайтеся моменту, коли крупинки желатину збільшаться, після чого процідіть рідину через марлю.
Потім процідіть м’ясний бульйон через марлю і трохи його підігрійте. Потім влийте в теплий м’ясний бульйон тонкою цівкою желатин і тільки після цього доведіть його до кипіння. Прокип’ятіть отриману суміш протягом пари хвилин, зніміть її з вогню і поставте охолоджуватися.
Поставте всі яйця в вертикальне положення. Залийте четверту частину кожної яєчної шкаралупи желейною масою. Помістіть їх в холодильник і охолодіть: маса повинна застигнути.
Після цього наповніть яйця яловичиною, порізавши її соломкою, також додайте листя петрушки і ягоди журавлини. Покрийте інгредієнти залишками желе і поставте в холодильник.
Коли желе остаточно застигне, зніміть шкаралупу, розкладіть яйця по тарілках і прикрасьте їх зеленню.
Смачного!
Якщо у вас є свої власні рецепти, як фарбувати великодні крашанки, розмальовувати писанки та інше, що стосується цієї тематики, то пишіть про це, будь ласка, в коментарях нижче.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.