Якось мене цікавило питання щодо утримання свиноматок на домашній фермі, аби вести торгівлю поросятами. Але для цього мені бракувало знань, і я вирішив звернутись до фахівця, щоб він підказав як виростити свиноматку. Ось що з цього вийшло.

Утримання свиноматок, виростити свиноматку

Правильне розведення та утримання свиноматок

Для штучного запліднення чи природного спаровування відбирають спеціально вирощених свиноматок 8–9-місячного віку при вазі сто і більше кілограмів. Кожна із них повинна мати не менше дванадцяти добре розвинених сосків.

Готуючи свинку до поросності, раціон її збагачують концентратами, молочними відвійками й обов’язково дають соковиті та зелені корми. Використовують і кухонні відходи. За добу свинка у середньому має набирати 500–600 г, але не більше. Якщо молодій матці вагою 110–120 кг давати на день 1,5 кг суміші концентратів, 4,5 кг соковитих коренеплодів, 1,5 кг подрібненого бобового сіна, то такий приріст легко забезпечити. Частину концентратів можна замінити харчовими і молочними відходами, рибним чи м’ясо-кістковим борошном.

Улітку бажане випасання тварин із додачею їм 4–5 кг свіжоскошеної зеленої маси, примащеної концентратами. Перед злучанням свиноматці збільшують концентратів до 2–2,5 кг, вводять до раціону 2–3 л молочних відходів. Окрім того, дають 5–6 кг соковитих кормів і 2 кг гарного бобового сіна. Влітку двічі на добу дають примащену концентратами зелень. Кожного дня у корм додають 1,5–2 чайні ложки кухонної солі та 0,5 чайної ложки крейди чи трикальційфосфату. Свіжа питна вода в ночвах має бути обов’язково.

Злучання свиноматки та період поросності

Злучання проводять через 12 годин після того, як тварина прийде в охоту. Статевий цикл у свинки повторюється кожні 17–24 дні. Тому через 17 днів після злучання за твариною треба уважно спостерігати, і якщо впродовж наступного тижня ознак охоти немає, отже, свиноматка запліднена. Якщо ж вони наявні, то злучання повторюють, але вже з іншим кнуром. Помічено, що свиноматка краще запліднюється і буває багатопліднішою, якщо до першого злучання у неї було 3–4 періоди охоти.

Під час поросності свинці не можна давати гнилі, цвілі або уражені коморними шкідниками продукти, щоб не спричинити аборту чи загибелі ембріонів. У перші три місяці поросності раціон звичайний, а ось від другої половини збільшують частку концентратів до 75 відсотків за рахунок соковитих і грубих кормів. Потрібно оберігати тварину від травм, не давати надто холодної води, а також запобігати будь-яким стресам. Молодій свинці (до двох років) на 3–4-му місяці поросності влітку дають 2,5 кг суміші концентратів, 7 кг трави люцерни або конюшини, по 0,5 кг харчових і молочних відходів. Узимку раціон дещо інший:

  1. Суміш концентратів — 2,3 кг.
  2. Коренеплоди, картопля, баштанні культури — 6 кг.
  3. Борошно, сінна потерть — 0,7 кг.
  4. Харчові та молочні відходи — по 0,5 кг.
  5. Солі дають 30–40 г.
  6. Крейди — 20–25 г.

Зразу ж після опоросу матці дають 1 л чистої води чи 0,5 л молока, розведеного навпіл з водою. Через 6 годин напувають досхочу. У перший день бажано приготувати пійло у вигляді рідкої бовтанки з вівсяного борошна або пшеничних висівок (до 1 кг). На повний раціон матку переводять поступово впродовж тижня, щоб не розпирало вим’я. А із другого тижня до раціону вводять значну кількість коренеплодів та інших молокогінних кормів. Ось так в основному про утримання свиноматок.

Поділитись: