Сирна паска — це особливе сирне блюдо, яке готують тільки один раз на рік на Великдень. Щоб вона вийшла смачною, слід брати найсвіжіший сир. Її роблять у формі усіченої піраміди. Для додання сирній пасці традиційної форми раніше використовувалися спеціальні розбірні дерев’яні форми — пасочниці. Якщо такої форми немає, можна використовувати будь-яку відповідну посуду.
Паски роблять двох видів: сирі і варені. Оскільки сирий сир довго не зберігається, паски з нього краще робити невеликі. А варена (або запечена) паска може залишатися свіжою весь тиждень.
Сирна паска: поради по приготуванню
- Щоб сирна паска легко виймалася з пасочниці зі збереженою формою, пасочницю перед заповненням необхідно вистилати трохи вологою марлею.
- Сметану для паски найкраще брати густу, жирну. Щоб видалити зі сметани зайву вологу, її потрібно помістити в полотняний мішок або загорнути в кілька шарів марлі, акуратно віджати, а потім на кілька годин помістити під прес.
- Щоб не протирати сир через сито, можна двічі пропустити його через м’ясорубку. Сир для приготування паски можна зробити з топленого молока. Технологія його приготування така ж, як і для звичайного сиру, тільки молоко попередньо затоплюють в духовці протягом декількох годин (чим довше топиться молоко, тим інтенсивніше стає його забарвлення). Паска з такого сиру має красивий рожевий колір і приємний тонкий присмак.
- Сирну паску слід не менше 12-и годин тримати в холоді під гнітом.
- Якщо в паску кладуть родзинки, то їх потрібно добре промити, перебрати, просушити на рушнику або серветці.
- Цукати апельсинові для паски треба дрібно нарізати, цедру лимона натерти на тертці, пряні добавки дрібно змолоти в кавомолці і просіяти через часте ситечко.
- Ядра мигдалю легко очистяться, якщо залити їх окропом і залишити на 20-30 хвилин, тоді шкірка легко знімається. Потім ядра підсушити і подрібнити.
Рецепти сирної паски
Класична сирна паска
- 3 кг свіжого сиру;
- 300 г вершкового масла;
- 200 мл сметани;
- 100 г цукру;
- 2 ч. л. солі.
Некислий свіжий сир покласти в миску, накрити тарілкою, зверху встановити гніт т залишити на добу. Рідину, що виділилася злити, сир протерти через сито, додати свіжу сметану, розм’якшене вершкове масло, сіль, цукор, ретельно перемішати за допомогою міксера або блендера, щоб маса стала однорідною, без грудок. Укласти масу в форму, встелену марлею або чистою тонкою бавовняною тканиною. Зверху встановити прес і поставити в прохолодне місце на добу. Потім обережно вийняти паску з форми і перекласти на блюдо.
Паска «Вершкова»
Ця сирна паска готується з:
- 1 кг сиру;
- 180 мл густих вершків;
- 5 яєчних жовтків;
- 200 г вершкового масла;
- 200 г цукру;
- 100 г родзинок;
- 80 г очищених волоських горіхів;
- 5–7 г ваніліну.
Сир покласти в миску, накрити тарілкою, поставити зверху гніт і витримати в прохолодному місці 20-24 години. Віджатий сир протерти через сито, додати густі вершки, яєчні жовтки, ванілін. Розм’якшене вершкове масло збити з цукром в пишну масу, додати до сиру. Додати подрібнені горіхи і попередньо розпарені родзинки. Акуратно перемішати, викласти у форму, утрамбувати, встановити зверху гніт і поставити в холодильник на 10-12 годин.
Сирна паска з соусом з кагору
- 800 г жирного сиру;
- 800 г апельсинів;
- 500 мл жирних вершків;
- 1 яйце;
- 5 ст. л. цукру;
- 1 ст. л. ванільного цукру;
- 1 ст. л. желатину;
- 1 ст. л. апельсинової цедри.
Для соусу:
- 400 мл кагору;
- 200 г цукру;
- 1–2 бутони гвоздики;
- щіпка кориці.
Для того, щоб у вас вийшла смачна і гарна на вигляд сирна паска, слід спочатку сир викласти на складену в 3 шари марлю, зав’язати кінці, підвісити на 8-10 годин, щоб стекла сироватка. Відціджений сир протерти через сито або розім’яти в однорідну масу за допомогою блендера. Додати терту цедру і ванільний цукор, перемішати, покласти в холодильник на 30 хвилин. Половину желатину залити 4 ст. л. холодної води, залишити на 10 хвилин.
Потім додати вершки, цукор, перемішати і нагрівати на слабкому вогні, помішуючи, до повного розчинення желатину. Процідити суміш через марлю, трохи охолодити, додати яйце і збити. Сир викласти в чашу блендера, збивати, додаючи в процесі теплу вершкову суміш. Форму сполоснути холодною водою, викласти в неї сирну масу, розрівняти верх, встановити невеликий гніт, поставити в холодильник на 6-8 годин.
З двох апельсинів вичавити сік, інші очистити і видалити білі волокна. За допомогою гострого ножа нарізати тонкими кружечками, видалити кісточки. Кожен кружечок викласти на паперовий рушник, щоб стік зайвий сік. Змішати желатин, 100 мл холодної води і апельсиновий сік, дати желатину набрякнути, потім прогріти суміш до його повного розчинення. Желатинову суміш остудити при кімнатній температурі.
Паску вийняти з форми, розрізати мокрим гарячим ножем поперек на три різні частини. Повернути шари в форму, прокладаючи кожен шар апельсиновими кружечками і поливаючи желатиновою сумішшю. Поставити в холодильник на 2-3 години. Далі готова сирна паска поливається желе і знову ставиться в холодильник на 2-3 години.
Для соусу церковне вино кагор змішати з цукром, корицею і гвоздикою. Помішуючи, довести до кипіння, варити на середньому вогні 10 хвилин. Остудити до кімнатної температури і полити готову паску перед подачею на стіл.
Заварна сирна паска
- 1 кг сиру;
- 100 г світлих родзинок;
- 100 г цукатів;
- 50 г кеш’ю (горішки);
- 250 г вершкового масла;
- 5 яєць;
- 350–400 г цукру;
- 250 мл нежирних вершків;
- 2 ч. л. ванільного цукру;
- 1 ст. л. тертої лимонної цедри.
Жовтки і білки розділити. Жовтки збити з цукром до його повного розчинення. В жовткову масу влити вершки, поставити на водяну баню і при постійному помішуванні довести до кипіння. Не допускати підгоряння. Дати масі трохи охолонути. Родзинки промити, залити гарячою водою на 5 хвилин, потім злегка віджати і обсушити. Горіхи попередньо обсмажити на сухій сковороді, нарубати великим фракціями.
Сир протерти через сито або розім’яти за допомогою блендера. Додати жовткову масу, вершкове масло, родзинки, горіхи, цукати, лимонну цедру і ванільний цукор. Масу добре перемішати, викласти в форму для паски, встелену вологою марлею. Встановити зверху гніт і поставити в холодильник на 12 годин. Готову паску перекласти на блюдо, прикрасити за смаком цукатами, свіжими ягодами, гілочками м’яти або розмарину.
Сирна паска на любий смак. Смачного!
Ніколи не пробував виготовити сирну паску, але на цей Великдень обов’язково спробую виготовити. Дякую за рецепти. Приготування виглядає досить простим. Особливо цікавим як на мене виглядає рецепт “Вершкової”
Дмитро, не забудьте потім написати, як вдалась ваша паска…