От скажіть, тільки чесно, що ви знаєте про тарілку, історію її виникнення, з якої кожен день їсте смачні страви? Мабуть ви над цим не задумувались. Та й навіщо вам це знати? Є тарілка, та й годі. І все ж, розповідь моя буде цікавою. Всаджуйтесь зручніше і читайте.

Про тарілку, китайський посуд, цікаві факти про тарілку, європейські тарілки, старовинні тарілки

Цікаві факти про тарілку

Наші предки тривалий час їли руками, але гарячу їжу треба було ділити на порції і кудись класти. Перші тарілки з’явилися ще в епоху неоліту, тобто близько 9 500 років до нашої ери. Їх робили з глини у формі півсфери — щоб тримати в руках. Пізніше з’явилося плоске денце, і тарілки можна було ставити на поверхню. Потім їх почали розписувати і покривати глазур’ю, так тарілка з побутового предмету стала і прикрасою.

У Стародавній Греції і Стародавньому Єгипті на тарілках зображували:

  • сюжети з міфології;
  • сцени полювання;
  • видатних правителів і полководців тощо.

З керамічних тарілок, покритих глазур’ю, було дуже зручно їсти: вони не всотували рідини і запахи, зберігали тепло і не обпікали рук. Ось чому кераміка так популярна і в наші дні. В особливих випадках тарілки робили із золота і срібла, наприклад, як дорогий подарунок або особисту коштовність.

Європейські тарілки

А ось в Європі навіть у Середні віки страви на стіл було прийнято подавати на великих блюдах або дерев’яних дощечках, які видовбували посередині. Звідки кожен брав собі їжу і накладав на великі хлібні коржі. Після трапези «тарілку» — хліб, просочений соусом, віддавали жебракам або кидали собакам під стіл.

Лише поступово, протягом століть, стали використовувати посуд індивідуально. У XIV-XV століттях тарілки з олова і дерева вперше починають застосовувати у Франції. У багатих домах їли з металевого посуду. Але перші тарілки мало чим нагадували сучасні, вони навіть мали чотирикутну форму.

Старовинні тарілки на Русі

На Русі про тарілки, точніше блюда, вперше згадується в XI столітті. Робили їх з металу і дерева, а для очільника держави і багатої знаті — із золота і срібла. Дорогоцінними «тарелями» (від німецького «талер») нагороджували за бойові та інші заслуги — замість орденів, які з’явилися трохи пізніше і повторювали їх форму. Також у ходу були миски, тобто тарілки з плоским дном, неглибокі, які з XV століття стали персональними, а не тільки спільними. Нарешті, в XVIII столітті з тарілок стали їсти всі, при цьому збереглися і декоративні, з дерева та глини.

Старовинні тарілки на Русі
Старовинні тарілки на Русі

Китайський посуд

А найбільш красивим і стародавнім посудом славиться, мабуть, Китай. Ще 600 року до нашої ери китайці почали робити тарілки з порцеляни, і тривалий час технологія виготовлення залишалася секретом. Порцелянові тарілки, розписані вручну, високо цінувалися в Європі і були доступні лише найбагатшим. Посуд з порцеляни був тонким, білосніжним, з мелодійним звуком. Він не боявся вогню і вологи, зберігати його можна було століттями (якщо, звичайно, не розбити). Тому вази, тарілки і чаші того часу дійшли до нас майже незмінними.

Ось такі цікаві факти про тарілку.

Поділитись: