Вадим мені запропонував поділитися своїм досвідом і розповісти, чи варто йти з фрилансу в офіс, і чи можна зараз жити за рахунок фрилансу. Якщо мій досвід комусь допоможе, то буду радий, і одразу уточню, що у кожного своя історія, свій шлях, а мій шлях далекий від ідеального. Отже, піти на фриланс чи офіс?

Піти на фриланс, фриланс чи офіс, офісною роботою, робити на фрилансі, вихід на фриланс, перехід на фриланс, замовлення на фрилансі
Denis Creative

Піти на фриланс чи офіс?..

На даний момент я є HTML-кодером та розробником на WordPress у невеликому відділі однієї великої міжнародної фірми. Основні завдання: створення сайтів на CMS WordPress, верстка простих сайтів, верстка листів. В офісі я працюю лише півроку, і вже трохи втягнувся, хоча спочатку було дуже важко після 5 років фрилансу. Отже, давайте почнемо по порядку.

Після закінчення ХНУРЕ почав пошук роботи (звичайно, потрібно було шукати її ще до закінчення університету, але тоді про це не дуже думалося). Ще під час навчання я робив якісь прості сайти на Joomla, тому після недовгих поневірянь почав шукати роботу у сфері WEB-технологій.

Першою моєю офісною роботою…

…була невелика фірма, що виробляла сувенірну продукцію, у них було кілька сайтів, які мені потрібно було підтримувати та просувати (SEO). Так само кілька сайтів для них створив я (тут я познайомився з WordPress і всі інші сайти робив уже на цій CMS). Загалом, з роботою все було непогано, були цікаві завдання, весь час доводилося вчитися чомусь новому. Але постійно виникали проблеми із зарплатою і директор фірми мав дуже специфічний підхід до співробітників і роботи самої фірми. Це мені не дуже подобалося, тому пропрацював я там рік і вирішив піти на фриланс. На той момент я вже намагався щось робити на фрилансі та мав досвід роботи з фрилансерами-копірайтерами.

Перший мій вихід на фриланс не увінчався успіхом, гроші закінчувалися, роботи було не багато, тому що новачків без портфоліо та відгуків на фрилансі не дуже шанують.

Так я опинився в другому офісі

Директор бюро перекладів дуже активна бізнес-вумен. Вона інтенсивно розвивала крім самого бюро, ще:

  • салон краси;
  • магазин речей;
  • дитячий центр;
  • кілька невеликих проектів.

Для цього потрібен був адмін і вебмайстер. Моєю роботою було створення нових сайтів під ці проекти і ведення старих сайтів. Тут я здобув набагато більше досвіду, тому що створював більше сайтів, бізнес був різноплановий і завдання були не однотипними та цікавими. Але зарплата не відповідала моєму завантаженню на роботі, тому вечорами я знову почав пробувати увійти у фриланс.

Тепер уже було трохи простіше, бо моє портфоліо трохи виросло, і я набрався більше досвіду. Почали з’являтися перші замовлення, і коли на фрилансі я став отримувати більше, ніж в офісі, тоді я вирішив, що настав момент повністю віддавати час фрилансу, адже по грошах це вийде вигідніше.

Остаточний перехід на фриланс

Це був мій остаточний перехід на фриланс на тривалий час. Великим плюсом для мене було, що йдучи з першої роботи, я мирно розлучився з директором. Підтягнув новачка на своє місце, ввів його в курс справ, і тому коли новачок пішов, то вони звернулися до мене, і я ще довгий час віддалено вирішував завдання на їхні сайти, і отримував майже стільки ж, скільки вони мені платили в офісі.

Другим плюсом було, те що і з директором другої фірми я розійшовся на дружній ноті, тому швидко не знайшовши нікого на моє місце, завдання по сайтам перенаправили на мене-фрилансера. Тобто я вирішив піти на фриланс, але й на два офіси віддалено працював. Не погано.

А загалом було для мене вигідно і комфортно так працювати. Замовлення на фрилансі надходили, рейтинг потроху зростав. Улюбленими моїми замовниками були в основному дизайнери: чіткі ТЗ, хороша оплата. Хоча може просто пощастило, що це були переважно дизайнери (до речі, рекомендую співпрацювати з дизайнерами з багатьох причин). Вільний графік, сам собі робиш режим, хочеш працюєш, не хочеш — не працюєш…

Піти на фриланс, фриланс чи офіс, офісною роботою, робити на фрилансі, вихід на фриланс, перехід на фриланс, замовлення на фрилансі
Приблизно так виглядало моє робоче місце (фото з Інтернету)

Ось мої деякі міркування щодо до того піти на фріланс чи офіс? І тут починаються проблеми (мінуси) фрилансу.

Самота…самотність

Є люди, яким подобається бути в суспільстві, і вони не переносять самотність, а є люди, які люблять сидіти вдома в тиші та люблять усамітнення. Так ось, мені подобається бути самому, але через 5 років це трохи (або дуже сильно) набридає, і спілкування не вистачає (крім зустрічей із друзями). Деякі мої друзі цього зрозуміти не можуть, один каже: «я тиждень хворів, лежав удома, мало не збожеволів, чим займатися в 4 стінах незрозуміло, півдня пограв, півдня почитав, решта 6 днів як у тумані…»))) Тому не кожен витримує сидіти вдома за компом і кодити: хтось ходить у коворкінги, але мені комфортніше працювати на своєму місці в тиші та спокої. Фриланс підходить любителям посидіти в тиші, і дуже важко буде любителям гучних компаній та поспілкуватися.

Режим

У мене були проблеми з режимом перший рік, а то й довше. Я працював до 3–4 години ночі, коли були цікаві проекти, і спав до 12 дня. Міг працювати всі вихідні, а потім відпочивати та відсипатися у будні дні, коли всі на роботі і ні з ким не погуляєш до пуття. Поганий сон, порушений режим, нерегулярне харчування, це викликає втому і не приносить задоволення від роботи. Ти потроху починаєш перегоряти, і допомагає невелика відпустка. Потрібно було всього зробити правильний режим, що я і зробив.

Вставав о 8–9, снідав, і тільки потім починав працювати. Обід, вечеря обов’язково, нікуди не втече недороблений сайт, відбій о 1–2, і начебто ти втягуєшся в цей режим і звикаєш до нього. Але це вже виходить не зовсім фриланс? Режим, підйом, відбій… Можливо, це просто нова стадія фрилансу, до якої треба прийти, щоби щось планувати і не вбивати свій організм. Бережіть здоров’я:

  1. Не варто працювати ночами.
  2. Погано харчуватися.
  3. Не займатися спортом.

Рано чи пізно це позначиться на здоров’ї, і зароблені гроші вже не допоможуть.

Спорт

Піти на фриланс, не означає повністю забити на свою фізичну форму. Спорт потрібен усім, а особливо людям, які на роботі 8 годин сидять, і потім ще вдома години 3-4 сидять за ноутбуком або перед телевізором. Я про це почав замислюватися після того, як жив з дівчиною і на домашніх харчах набрав чимало кілограмів. Я не був товстим, але підпухлим став, це мені не подобалося.

З усіх варіантів я вибрав тайський бокс, не тому, що хотів когось покарати. Просто цей вид єдиноборств давав навантаження на всі групи м’язів плюс дуже активна програма, що дозволило буквально за 2 місяці скинути 10 кг і повернутися до своїх 85 кг. При цьому я став бадьорішим, свіжішим, відчував себе набагато краще і здається, виглядав теж краще, але не впевнений. ))) Обов’язково займайтеся спортом, будь-яким:

  • футбол;
  • йога;
  • бокс;
  • тренажерний зал;
  • купіть собі турнік у дверний отвір та гантелі.

Але обов’язково хоча б невеликі, але регулярні заняття спортом.

Розвиток

Дуже важливо не зупинятися вчитися та розвиватися. Так ось, коли я прийняв рішення піти на фриланс я перестав розвиватися… Я робив ті ж завдання, які робив до фрилансу, в нове не ліз, вчитися нічому не хотів. І дуже дарма, технології не стоять на місці, а мозок потихеньку стає менш сприйнятливим до чогось складного та нового.

Оскільки я робив на потоці прості сайти на WP, то я втрачав нові можливості та нові технології, а значить мій рівень не зростав, і новачки могли після якихось спеціалізованих курсів робити роботу в чомусь якісніше, в чомусь швидше. Потрібно розвиватися, це я зрозумів після того, як знайшов один цікавий сайт. На нових сайтах, які робив, використав усе, що взяв із цього сайту. Після цього відразу пішов інший рівень, відкрилися нові для мене технології, код почав писатися вдвічі швидше, якісніше, красивіше та зрозуміліше.

Тоді я відразу згадав про купу скачаних, але не прочитаних книг з CSS і JS. Не можна зупинятися — треба завжди розвиватися (але, відразу скажу, що не всі курси годяться для навчання, і тим більше не витрачайте гроші на інфо-бізнесменів). Вони вчать як стати мільйонером, а в самих не вистачає грошей, щоби заплатити за свій сайт. Займайтеся саморозвитком, тільки ви знаєте, що вам потрібне тут і зараз.

Мета

У кожного має бути мета у житті. Велика мета та багато маленьких, які будуть як місії у грі, які потрібно досягати, щоб дійти до Головної Цілі. Мабуть, це моя особиста проблема. У мене мети просто не було, тому все зароблене безтурботно витрачалося. І якщо мені вистачало на якомусь етапі грошей на життя, заплатити за квартиру та на запланований відпочинок наступного місяця, то я міг просто не брати нові проекти, розтягувати виконання взятої роботи на більш тривалий час. Міг відпочивати замість роботи, адже навіщо напружуватись якщо на все вистачає. Це дуже погано.

Так бути не повинно, адже без мети в житті, немає взагалі жодної мотивації щось робити, це вже не життя, а якесь існування… Першою моєю метою була машина, цілі дозволяють працювати продуктивніше, думати про щось більше. По суті, працюючи вдома з пробіжками в магазин і виходом на тренування, машина особливо не потрібна, але це була моя мета. Я її досяг, тоді стало цікавіше ставити нові цілі, адже їхнє досягнення приносить масу позитивних емоцій і змушує досягати більшого.

Ставте собі цілі, великі та маленькі. Досягнення маленьких цілей дозволяє не опускати руки поки до великої мети ще не так близько, і дозволяє отримувати порції щастя, піднімати свою самооцінку досягаючи цих невеликих цілей. І немає різниці — піти на фриланс чи працювати в офісі.

Нудьга…монотонність

Власне, це головна причина, через яку я вирішив іти в офіс. Я переїжджав із квартири на квартиру: дешеві квартири, дорогі квартири, центр, околиця, зміна обстановки, я навіть переїхав до іншого міста, але від себе не втечеш. Скрізь було те саме: моє робоче місце, мій режим, вилазки в магазин і тренування. Мені хотілося щось змінити, і я пішов працювати до офісу.

Піти на фриланс чи робота в офісі

Приблизно так виглядає наш кабінет в офісі (фото з Інтернету)

Особливо нема чого написати загалом, тому я одразу опишу складності, з якими зіткнувся. Їх було небагато, але після тривалої свободи вони мене дуже напружували.

Дуже багато людей

Я маю з усіма спілкуватися, я не інтроверт (сподіваюся), і цілком комунікабельний (напевно), але незнайомих людей було надто багато спочатку.

Робочий режим

До режиму я звик, адже зробив свій режим ще на фрилансі. АЛЕ! Тут був інший режим. Робота з 10 до 19. Для мене це пізніший початок робочого дня. Так, можна виспатися, але в мене тренування на 18:30. Природно, що ніхто мені не дозволив змістити графік на годину, оскільки я ще на випробувальному терміні був, а час роботи пов’язано з менеджерами. Щоб не кидати тренування, я перейшов до іншої групи на 20:00, але було складно після роботи викладатися на 100%, ще й так пізно додому потрапляв лише після 22:00.

Довелося перейти з тайського боксу на тренажерний зал, він вимагав менше енергії, і не було жорсткого розкладу тренувань, можна було перенести тренування із середи на четвер, якщо затримався на роботі. Загалом, зі спортом я не розлучився, але сама думка, що мене ставлять у рамки і не дають робити звичні для мене речі, мене пригнічувала.

Офіс чи фриланс? Що знову режим?

На фрилансі я міг зробити роботу до обіду і після обіду вийти на годинку-другу прогулятися. В офісі все строго, ще й трекери часу стоять, ти повинен відпрацювати свої 8 годин, не менше, і це теж спочатку напружує.

Хм … я думав мінусів більше, але, напевно, це і все, тобто не так і погано все. Але для мене це був своєрідний стрес, і спочатку я думав, що треба знову піти на фриланс поки не втратив своїх постійних замовників. Потім я трохи заспокоївся, вирішив ще пару місяців попрацюю, але за підсумком я пройшов випробувальний термін, втягнувся в цей новий режим, і вже не думаю нікуди йти.

Велику роль відіграла команда, хлопці всі мої однолітки, але при цьому всі сімейні, допомагали вникнути у всі нюанси, підказували і зараз підказують з якихось питань, з якими я ще не стикався. І! Найголовніший момент))) У нас у кабінеті чути тільки стукіт по клавішах клавіатури, всі кодять, тихо спокійно, немає галасу, немає шуму-гаму. В деяких відділах (аналітики, менеджери) постійно стоїть шум і йдуть якісь переговори, у нас же тиша та умиротворення. Мені це подобається.

Щодо грошей тут є зростання і рівня, і зарплати, на фрилансі теж є зростання доходів, але там складніше з цим, і для більшого доходу треба і дуже багато працювати. Тобто по грошах великої різниці немає, але в офісі це питання стоїть не так гостро, і ти знаєш, скільки ти отримаєш, відпрацювавши місяць. А на фрилансі завжди є якісь ризики.

Що я хочу отримати від офісної роботи:

  • новий досвід;
  • нові враження;
  • зміна обстановки;
  • спілкування з людьми;
  • спілкування з кодерами;
  • пізнання нових технологій;
  • нових фішок;
  • професійне зростання;
  • якісь особисті досягнення.

І я вже багато чого почерпнув нового для себе, але це ще не все, тепер хочеться зростання до нового рівня.

Можна ще багато писати про плюси фрилансу, про необхідність мати хобі, про сім’ю та стосунки, про важливість читання художньої літератури та особистісного розвитку, але це вже зовсім інша історія.

Якщо ви дочитали до цього місця, то сподіваюся, не дарма, і настав час якийсь підсумок підвести з приводу піти на фриланс чи офіс, хоча все що вище — це і є підсумок великої частини мого життя.

  1. Фриланс підходить не всім, але спробувати можна.
  2. Увійти до фрилансу складно, краще починати з офісу.
  3. У маленькому офісі не можна затримуватись, у великих фірмах інше ставлення до співробітників, інші інструменти та інші зарплати.
  4. Режим важливий і в офісі, і у фрилансі.
  5. Спорт обов’язково, любий!
  6. Саморозвиток: професійно потрібно зростати щодня.
  7. Важливо мати хоч якесь хобі, яке може відволікти від роботи.
  8. Робіть вихідні дні, відпочивайте, зустрічайтеся з друзями, життя не повинно складатися з однієї роботи.
  9. Якщо піти на фриланс, то далі можна цілком комфортно жити, розвиватися, піднімати доходи, утримувати сім’ю, відпочивати на морях та робити серйозні покупки. Але для цього доведеться працювати не 6-8 годин, а набагато більше. Якщо є ціль, то це буде не складно.
  10. Ставте собі цілі.

Успіхів! Сподіваюся, комусь мій досвід буде корисним.

Denis Creative

HTML-Coder

denis-creative.com

Поділитись: