У багатьох садівників дачну ділянку прикрашає декоративний ставок або водоймище. Але, не всі знають, як правильно за ним доглядати з появою перших холодів. З настанням осені штучна водойма вимагає певних підготовчих робіт перед приходом морозів. Підготовка ставка до зими — процедура не складна. Починати її потрібно ще до настання морозів.

Підготовка ставка до зими, як підготувати ставок до зимівлі, очищення водойми, зимівля ставка

Очищення водойми

Час для початку очищення допоможе визначити термометр, що вимірює температуру води. Як тільки відмітка опустилася до +10°С, то пора подбати про підготовку водойми.

Осінній сезон — це період, коли листя починає активно відмирати і опадати. Перед тим як почнеться листопад, ставок покривається дрібною сіткою, щоб його поверхня не засмітилася листям. Якщо ставок не накрити, то вони потраплять у воду і опустяться на дно, що призведе до ще більшого забруднення. При цьому вода до весни за складом стане гірше. В даному випадку доведеться використовувати водний пилосос або сачок. Також сміття з дна зручно збирати за допомогою граблів.

Зимівля ставка в залежності від його розміру

Багатьох новачків цікавить питання, як підготувати ставок до зими правильно, і чи потрібно відкачувати з нього воду? Все буде залежати від його розміру. Маленьку водойму з глибиною до 0,8 метрів зимувати не залишають, так як вона повністю промерзає. Тому воду з неї викачують. При цьому вся риба і рослини повинні бути переміщені в інше місце. Його стінки і дно очищають щіткою. Трубопровід продувають і закладають пінопластом.

Після очищення і спустошення ставка бажано в нього набрати воду до половини глибини. Зробити це необхідно для того, щоб поверхня могла утримувати сніг і лід. Взимку під час сильних морозів можна пробити ополонку для відкачування повітря, що не допустить повного замерзання водойми. Великий ставок (більше 20 кв. м) не вимагає зливу води і переміщення рослин і риби. Якщо ставок добре спроектований і має відмінну гідроізоляцію, то його можна залишити зимувати з наповненою водою. Це стосується бетонної і плівкової водойм. Ставок з пластика або склопластику найбільш сприйнятливий до підвищення тиску. На зиму в нього рекомендується опускати кілька пластикових пляшок, заповнених піском, які приймають на себе тиск льоду. Кількість пляшок визначається виходячи з площі, на 1 кв. м достатньо однієї пляшки.

Підготовка водних рослин і риби на зимівлю

Підготовка водойми до зими означає догляд за водною рослинністю і рибками які в ній живуть. Якщо рослина не зимостійка, то на холодний період часу її необхідно обрізати під корінь і витягувати. Що стосується тростини, то її рекомендується залишати, так як порожнисті стебла виступають в ролі провідника кисню для риб.

Зимостійкі сорти (латаття, елодея, водокрас і ін.) можна залишати зимувати. Багато з них восени формують бруньки, які потрібно опускати на дно. Кошики з рослинами переміщують на середину ставка і трохи притоплюють (не більше 1 м). Що стосується риби, то вона погано переносить зміну місця. Тому її краще залишати зимувати у водоймі. Але, за умови, що його глибина не менше 1,5 метра. Інакше риба просто замерзне. Для її зимівлі встановлюються спеціальні аератори або ставкові обігрівачі, які підтримують температурний режим води в допустимій нормі.

Щоб зимівля риб пройшла вдало, необхідно дотримуватися кількох правил:

  • Теплолюбних риб зі ставка на зиму переносити в інше місце.
  • Очищати ставок від водоростей.
  • Забезпечити рибу киснем.
  • Підтримувати імунітет риб.

Підготовка ставка до зими: спостереження за поверхнею льоду

Щоб риби постійно отримували кисень в замерзлому водоймищі, рогіз і очерет в висоту підрізають до 20 см над рівнем води. Також у вертикальному положенні укладаються солом’яні пучки. Вони сприяють обміну вуглекислого газу на кисень. До того ж вода навколо них замерзає повільніше.

Підготовка ставка до зими, як підготувати ставок до зимівлі, очищення водойми, зимівля ставка

Не можна колоти лід. Ударна хвиля може вплинути на підвищення тиску у риб і пошкодити плавальний міхур.

Можна проробляти додаткові лунки і додавати гарячої води. Це дає можливість підтримувати стан води в русі.

Щоб підготовка водойми до зими пройшла успішно, важливо заздалегідь вивчити всі особливості по його прибиранню та подальшому утриманню в зимовий час.

Поділитись: