Якщо гниє цибуля ще до початку зими, то на ній можна побачити ознаки сірої шийкової гнилі. Спочатку тканина розм’якшується, біля шийки цибулі утворюються вм’ятини, на розрізі уражена тканина бруднувато-жовтувата, виглядає немовби запареною. А з плином часу гниль поширюється швидше й охоплює всю цибулину цілком. Первинне зараження цим захворюванням відбувається ще на ділянці в передзбиральний період. Інфекція проникає через шийку.
Якщо гниє цибуля
З’являється і бактеріальна гниль, яка викликається гнильними бактеріями. Захворювання це починається ще в полі наприкінці вегетації, але масового розвитку воно досягає в період зберігання. Ознаки хвороби помітні тільки на подовжньому розрізі цибулини. Під здоровими зовнішніми лусками виявляється шар з однієї-двох розм’якшених, немовби запарених і слизьких лусок. Іноді чергування здорових і хворих лусок спостерігається в більш глибоких внутрішніх частинах цибулини.
Зараження відбувається через пошкодження покривних тканин в ділянці шийки цибулини, а також при короткому або занадто ранньому зрізуванні листя. Найчастіше збудники проникають у цибулину в місцях пошкодження комахами, наприклад, цибулевою мухою, дротяником тощо. Підвищена вологість ґрунту сприяє розвитку захворювання. Бактерії не активні при температурі нижче +3 градусів, але в міру зростання температури розвиток їх прогресує. Мокрою бактеріальною гниллю в першу чергу уражаються погано визрілі і не повністю просушені цибулини. Зберігання цибулі при підвищеній температурі і вологості посилює розвиток гнилі і може призвести до повторного поширення інфекції. Якщо гниє цибуля, то у цьому випадку цибулю треба перебрати або пустити її на переробку.
Абсолютно стійких до хвороби сортів немає, але відмінності в ступені ураження є. Слабкіше уражаються сорти з коротким вегетаційним періодом і швидким дозріванням. Помічено, що сорти з поверхневими темнозабарвленими лусками пошкоджуються менше.
Як зберігати цибулю
В літературі з городництва та тематичній пресі дається багато порад щодо того, як зберігати цибулю в домашніх умовах і теплим, і холодним способами. Але не всім відомо, що, попри здатність цибулі витримувати короткочасні мінусові температури, вона має зберігатись при температурі 2…8°C. У приміщеннях із такою температурою цибуля зберігається краще, і її можна використовувати у більш пізні терміни.
Цибулю можна зберігати і при вищій температурі, але тоді окремі цибулини можуть прорости. Старовинний спосіб зберігання цибулі в косах, підвішених у кухні, справді захищає її, якщо гниє цибуля і проростає, але цибулини при цьому можуть усохнути. Тому коси найкраще розвішувати в прохолодних, але не сирих приміщеннях, наприклад на перекладинах сараю чи горища.
Існує думка, що цибуля погано зберігається в поліетиленових мішках. Але це не так. Заповнені цибулею мішки ставлять у тому ж сараї чи на горищі вертикально, не закриваючи їх. Всередині накопичується вуглекислий газ, витісняючи при цьому кисень, що дозволяє начебто законсервувати цибулю. Підстрахуватися від гнилі можна, попередньо обрізавши в цибулин денця і підпаливши їх над свічкою чи газовим пальником. А щоб запобігти проростанню, треба підпалити цибулини і з іншого боку. Таку ж процедуру можна застосувати і до часнику.
От і все про те, як зберігати цибулю, якщо гниє цибуля, і не тільки.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.