Чим нас тільки не лякають: ураганами і цунамі, навіть кінцем світу. Але хімія в побуті не менш страшніший ворог для нашого здоров’я. Давайте розберемося більш детально в небезпеках, які підстерігають нас у наших житлах і як від них уберегтися.

Хімія в побуті, ворог нашого здоров'я, безпечний посуд, вся побутова хімія, зменшити використання хімії, заради власного здоров’я

Екосистема спальної кімнати

Хочете дізнатися, з ким ви ділите постіль? Ні, мова не про ваші шлюбні узи та вашу другу половинку, а про сапрофітів — пилових кліщів. І цілком можливо, в тому, що ввечері ви довго не можете заснути, а вранці важко просипаєтеся, винен «тваринний світ», який «підсусідився» до вас у матрацах і подушках. Самі по собі кліщі безпечні, найсильнішим їх алергеном є їх екскременти. З’ясовується, кожен «маленький лиходій» може виділяти близько 20-и часточок «відходів» на добу, а в одному грамі пилу їх набирається до 70-и мільйонів. Ось така трапляється хімія в побуті.

Живуть вони не лише у подушках, ковдрах і постільній білизні. Кліщі прекрасно почуваються:

  • у пилососних мішках для сміття;
  • м’яких меблях;
  • килимах і паласах;
  • одязі;
  • м’яких іграшках;
  • вовні свійських тварин.

Побачити їх неозброєним оком неможливо, дуже вже вони маленького розміру. А ось боротися з ними за «місце під сонцем» можна і потрібно, адже, потрапляючи до людського організму, вони запускають механізм алергійної реакції, розвивається дерматит або бронхіальна астма.

Корисні поради

Отже, як прибрати в будинку? Не хочете відчувати себе у власній оселі, як у світі тварин? Значить, частіше вибивайте пил із матраца, чистіть і мийте килими, проводьте вологе прибирання із 20-відсотковим розчином кухонної солі раз на два дні.

Вашими помічниками у боротьбі за чистоту стануть мороз і сонце («жарте» і «заморожуйте» ковдри і подушки на повітрі), а також раз на рік обов’язково віддавайте в хімчистку пір’яні подушки, пухові ковдри, килими, аби видалити екскременти пилових кліщів, що накопичилися там.

Хімія в побуті: безпечний посуд для кухні

Гарна господиня знає, що для кожного її кулінарного витвору має бути гідна «оправа» — посуд. На пошук і вибір підходящого посуду може витрачатися чимало часу і сил, адже, крім функціональних якостей, хочеться бачити якщо не шедевр дизайнерського мистецтва, то хоча б красиву річ. І з усього нинішнього різноманіття вибрати те, що не лише дійсно «гідне», а й безпечне для здоров’я. А багато хто заощаджує і купує дешевий посуд, забуваючи, що заощаджують вони, насамперед, на своєму здоров’ї.

Найотрутніший «знаменитий» меламіновий посуд, яким несумлінні торгівці заполонили всі ринки і переходи, попри те, що його давно заборонили продавати. В гонитві за дешевизною, купуючи такий посуд, покупець у буквальному сенсі ризикує власним здоров’ям. До складу такого посуду входить формальдегід, який може спричинити подразнення шкіри й очей, захворювання печінки, шлунку і верхніх дихальних шляхів. Крім формальдегіду, містяться в цьому матеріалі і свинець, кадмій та магній, які негативно впливають на здоров’я.

Корисні поради

Негайно позбудьтеся меламіновго посуду, не використовуйте його навіть для годівлі тварин. Бо це страшна хімія в побуті!

Інший пластиковий посуд, дешевий і зручний, так само має низку недоліків і за неправильної експлуатації може виділяти отрутні речовини. Тому його необхідно використовувати строго за призначенням. Розібратися в цьому допоможе маркування:

  1. Літери «РС» у трикутнику означають, що посуд тільки для холодної їжі.
  2. «РР» — посуд можна використовувати для гарячої їжі.

І, що важливо, не користуйтеся простроченим пластиковим посудом, якщо термін придатності зазначено, а також тим, що тріснув, інакше в їжу перейдуть шкідливі хімічні речовини.

На сьогодні найбезпечнішими залишаються «старі добрі» емальовані каструлі та чавунні сковороди. А якщо хочете потішити себе і купити дорогий посуд: справжній тефлон чи посуд з нержавійки, природно, відомих виробників, то пам’ятайте, що ними потрібно користуватися за інструкцією. Нержавійка повинна мати маркування «nikel free», та й готувати в ній гострі та овочеві страви не рекомендується. А від тефлонового посуду, попри його дорожнечу, при першій же подряпині позбувайтеся, інакше часточки пошкодженого тефлону не забаряться потрапити до організму.

Вся побутова хімія

Практично вся хімія в побуті — від мила до парфумерії —шкідлива. Рідина для миття посуду містить їдкі луги, які ефективно борються із жиром, але до кінця не змиваються водою, і вся ця «хімія» опиняється в нас у шлунку, призводячи до виразки, гастриту й алергії. Деякі мийні засоби містять хлор, формальдегід та інші шкідливі речовини, які можуть спричиняти:

  • подразнення шкіри рук;
  • запалення слизових оболонок очей;
  • утруднене дихання;
  • завдати шкоди внутрішнім органам — шлунку, ниркам, печінці, легеням.

Навіть звичні балончики з освіжувачем повітря — річ, далеко не безпечна: часте їх застосування може спричинити алергійну реакцію, дерматит, головні болі.

Заради власного здоров’я зменшити використання хімії в побуті

Звичайно, сьогодні повністю відмовитися від «хімії» неможливо. Але заради власного здоров’я зменшити її використання до мінімуму варто. Наприклад, рідину для миття посуду не наливайте багато на губку, а розведіть трохи в тазику з теплою водою, вимийте посуд і змийте піну під проточною водою. А ще краще буде, коли ви миючі та чистячі засоби для кухні зробите власними руками.

Спробуйте вимити посуд сухою гірчицею, вона знежирює поверхню і добре змивається. А сода поверне блиск вашим чашкам.

Накип у чайнику зніме звичайний оцет. Потрібно залити в нього оцет з водою у співвідношенні приблизно 1:2, закрити паперовою пробкою носик чайника. Кип’ятити стільки, скільки потрібно, аби зійшов накип, і ретельно вимити. Оцет — чудовий помічник і в боротьбі з водяним каменем. Натріть ним на ніч, наприклад, розбризкувач душу, до ранку відкладення зійдуть.

Замість аерозолів частіше провітрюйте приміщення, а якщо неприємний запах з нього не вивітрюється, скористайтеся народними засобами: розставте по приміщеннях тарілочки з меленою кавою.

Аби повітря в туалетній кімнаті завжди було свіжим, покладіть 20-25 таблеток активованого вугілля на аркуш паперу і міняйте їх раз на місяць — активоване вугілля добре поглинає запах.

От і вся на цей раз хімія в побуті.

Поділитись: