Частіше оптимальні умови для розвитку фітофтори на томатах створюються в період дозрівання врожаю, особливо в серпні. Та зараз фітофтора з’являється і стала агресивнішою і рослини уражає вже у фазі цвітіння, на початку зав’язування плодів. Спочатку вона уражає листя, потім стебла й усе бадилля кущів.
Що таке фітофтора і як її виявити
На листі фітофтора з’являється у вигляді мокнучих ниток, що підсихають за сонячної погоди. При наявності вологи на плямах із нижнього боку листка з’являється світлий пушок — це спороношення грибка фітофтори. Листя і стебла відмирають так само швидко, як після заморозку. На деяких ділянках, особливо розміщених в низинах, що не продуваються вітрами, на занадто загущених рослинах хвороба проявляється раніше і ступінь ураження томатів вища.
Аби вчасно виявити ознаки фітофторозу, потрібно уважно спостерігати за рослинами. Як правило, розвитку цієї хвороби передує альтернаріоз, або рання суха плямистість. З’являється вона в умовах сухої жаркої погоди і рясних ранкових рос. На листях утворюються сухі кутасті плями бурого кольору, які згодом повністю покривають листяну пластинку. Унаслідок цього листя висихає і відмирає. Зазвичай альтернаріоз розвивається на 7–10 днів раніше фітофторозу, а за сприятливих умов (різке зниження температури повітря і часті дощі) розвивається фітофтора. Тому, виявивши симптоми алтернаріозу, слід негайно починати профілактичні заходи.
Чим обробляти рослини від фітофтори
У літературі часто можна натрапити на рекомендації обробляти рослини від фітофтори:
- настоєм часнику;
- молоком із йодом;
- відваром хвоща;
- відваром гриба-трутовика;
- фітоспорином.
Можливо, як засіб профілактики вони й дають якийсь ефект, хоча при цьому обприскувати кущі доведеться ледь не щодня, адже спори грибка переносяться потоком повітря. Але хворобу вони не зупинять. Тому без фунгіцидів не обійтися.
Із хімічних препаратів від фітофтори, альтернаріозу та інших захворювань на томатах дозволені до використання на присадибних ділянках:
- купроксат (20–25 г на 10 л води);
- бордоська рідина (1-відсотковий розчин);
- хлорокис міді (40 г на 10 л води);
- оксихом (20 г);
- стробі (2–3 г);
Якщо контактними препаратами необхідно провести не менше 3–4 обробок за сезон, а краще 4–6, крім цього, повторивши обробку після кожного дощу, то системними препаратами, такими як оксихом, акробат, ридоміл, достатньо двох профілактичних обробок. Рекомендовано фахівцями, як тільки фітофтора з’являється, перші обробки виконати системними препаратами, а в подальшому застосовувати контактні, такі як бордоська рідина, купросат, хлорокис.
Та найкращий результат за відгуками бувалих овочівників, дає обробка фунгіцидами антракол (15 г на 5 л води) і ридоміл (25 г на 5 л води). Із цих розчинів потрібно приготувати бакову суміш і обприскати кущі по нижньому боці листя. Для обробки рослин достатньо 5 л розчину на одну сотку. Обприскування проводять до цвітіння, через 20 днів його можна повторити. Та слід мати на увазі, що остання обробка більшістю препаратів допускається за 20 днів до збирання врожаю, а бордоською рідиною — за 8 днів.
Профілактика від фітофтори
Коли фітофтора з’являється, то лікується не тільки застосуванням хімічних препаратів, а й проведенням профілактичних агротехнічних заходів. Старе листя слід своєчасно обривати в умовах відкритого ґрунту до першого кетяга, а в теплиці — до третього. Що менше листя доторкається до ґрунту, то менша ймовірність його інфікування через ґрунт. Потрібно вчасно видаляти бур’яни, бо вони створюють зайву вологість і затінення, а також постійно розпушувати землю.
Не можна зловживати поливами. Поливають томати рясно, але рідко, і лише біля коренів, не змочуючи листя. Якщо погода похмура і прохолодна, томати взагалі не слід поливати, аби не сприяти розвитку фітофтори. Не потрібно зловживати азотними підживленнями. А підживлення томатів фосфором і калієм прискорює дозрівання плодів, підвищує також стійкість до фітофторозу. Можна навіть збільшити дозу калійних добрив.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.