Як вже відомо із попередньої статті про захист від весняних заморозків виноградників, що погода нас весною не дуже тішить теплом. Тому нам потрібно подбати про догляд за виноградником та відновлення винограду після квітневих заморозків.

Догляд за виноградником, після квітневих заморозків, квітневі заморозки, відновлення винограду
Догляд за виноградником після квітневих заморозків

Чим небезпечні квітневі заморозки

Квітневі заморозки спонукають більш ретельно робити догляд за виноградником. Зниження температури до мінусових величин у квітні дуже небезпечне для виноградних рослин. Низька температура повітря навіть протягом нетривалого часу викликає пошкодження тканин молодих пагонів, що розпускаються, і навіть набряклих вічок. Є залежність різного ступеня пошкодження органів винограду від розміщення насаджень на елементах рельєфу, наявності природного захисту їх з боку руху повітряних мас, фенологічних фаз розвитку та біологічних особливостей сорту, від стадії формування куща.

Наприклад, загибель пагонів і вічок, що розпускаються, на кущах, які ростуть на пагорбі, менша, ніж біля основи його схилу. Подібні явища спостерігаються не тільки на горбистій місцевості, але й на сильно пересіченій ярами, балками, річковими долинами. На дні глибоких чи пологих заглибин, у долинах річок ушкодження бруньок або зрослих пагонів і листя на них квітневими заморозками зазвичай набагато більше, ніж у рослин на вершині схилів чи на вододілах. Ось чому необхідний догляд за виноградником весною.

Догляд за виноградником після квітневих заморозків

Після пошкодження винограднику заморозками завжди виникає необхідність відновлення винограду та відшкодування (часткового або повного) втраченого врожаю. Багаторічний досвід відновлювальних робіт показує, що вирішення цієї проблеми в ранній фазі розвитку рослини є можливим за рахунок розпускання решти живих вічок на плодових стрілках. А також кутових вічок або заміщувальних і сплячих (на багаторічній деревині) бруньок.

При цьому для отримання врожаю можуть бути використані пагони, що виросли із заміщувальних бруньок вічка, яке перезимувало, хоча вони й менш плодоносні, ніж центральні, а також пасинки. Ці останні залежно від сорту і застосовуваної агротехніки можуть давати до 20–30% можливого врожаю.

Щоб відновити пошкоджені заморозками виноградники і не втратити значну частину урожаю, необхідно виконати ряд спеціальних агроприйомів.

Насамперед слід зменшити навантаження куща вічками на 20–30% за рахунок видалення 1–2 плодових стрілок. У разі проведення занадто довгого обрізування плодові стрілки вкорочують на 1/3, а якщо біля основи їх залишилися живі вічка, то можна провести (повторно) обрізування на 2–3 вічка.

Надалі хороші результати дає наступний догляд за виноградником:

  1. Позакореневе підживлення мікроелементами (NPK), що застосовуються з метою посилення ростових процесів.
  2. Раннє прищипування неплодоносних пагонів над 5–7-м листком, бо це сприяє більш швидкому утворенню пасинків та закладанню врожаю на них.
  3. Некореневе підживлення фосфором і калієм до початку фази дозрівання ягід, що прискорює процеси проходження цієї фази.
  4. Обприскування винограду проти мілдью, проведене аж до початку вересня у зв’язку з подовженням періоду вегетативного росту пагонів.

Також доцільним буде догляд за виноградником весною з метою профілактики. Тобто,  обприскування насаджень ретардантами, що сприятиме затриманню розпускання бруньок, а також більш довге обтинання лоз, посадка сортів з пізнім розпусканням бруньок і здатністю плодоносити на пагонах, що виросли із заміщувальних бруньок.

Догляд за виноградом весною: прогноз погоди зробіть самі

  1. Якщо відзначається незначна різниця температур дня і ночі, то зростає ймовірність встановлення негоди.
  2. Посилення вітру під вечір — жди дощу й погіршення погоди.
  3. Якщо схід сонця червоний, то завтра може піти дощ.
  4. Якщо дощ починається повільно — день буде непогожим.
  5. Перисті хмари на небі — на дощову погоду.
  6. Рясна нічна роса чи туман свідчать про суху та ясну погоду найближчої доби.
  7. Якщо вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір знову затихає, погода буде сонячна, без опадів.
  8. Ясний захід сонця передвіщає гарну погоду на другий день.
  9. Якщо опівдні температура повітря висока, а увечері вона значно знижується, то негоди не передбачається.
  10. Добре видно зірки на небі — завтра чекай години.

Саме уважне спостереження за погодою та її прогнозування допоможе вам спланувати догляд за виноградником. Наразі поки що все. Залишається побажати вам успіху у нелегкій праці по вирощуванню виноградної лози та добрих врожаїв. А я буду знову і знову публікувати нові матеріали для виноградарів.

Поділитись: