Останнім часом багатьох садівників-любителів та й професіоналів цікавить питання, як виростити унабі на власній дачі чи то присадибній ділянці. Про це зараз і піде мова.
Що таке унабі
На сільськогосподарських виставках нерідко трапляються різні екзотичні рослини південного походження, як знайомі нашим садівникам, так і не дуже. Зізіфус, або, як його ще називають китайський фінік, уже важко назвати екзотом. У Криму його вирощують уже давно. Хоча і там зізіфус вважають малопоширеною рослиною. Тим не менше завдяки ентузіазму садівників-любителів ареал вирощування цієї субтропічної плодової культури давно вийшов за межі субтропіків. Зізіфус росте і навіть рясно плодоносить в Донецькому ботанічному саду.
Посадили його там багато років тому, виростивши із кісточки. Сіянець добре адаптувався до ґрунтово-кліматичних умов і став плодоносити, тоді як привезені з Криму сортові саджанці часто вимерзають.
Однак слід знати, що насіння великоплідних сортів зізіфусу практично не дає сходів. Тоді як виростити унабі? Розмножувати цінні сорти цієї культури можна лише вегетативно:
- Окуліруванням.
- Щепленням.
- Укоріненням зелених або задерев’янілих живців.
Найкраще, звичайно, посадити «дикунів», вирощених із насіння напівкультурних сортів (вони повинні пройти стратифікацію), а потім прищепити на них сорт. Адже плоди у сортових рослин більші, гілки без колючок, а врожайність вища.
Як щепити унабі
Щеплення зізіфусу краще провадити методом у розщіп і живцем із плічками. Адже деревина в цієї рослини дуже тверда, пружна. Але якщо вставити живець з 1-2 бруньками, із акуратно виконаними зрізами із плічками, успіх забезпечено. Живець буде дуже сильно затиснутий підщепою. Залишається лише туго обмотати його ізоляційною стрічкою. У перший рік приріст, правда, невеликий — 40-50 см. Але потім дерево набирає силу.
Як виростити унабі
Якщо зробити щеплення виявиться комусь не під силу, тоді можна спробувати укоренити живець. Для цього беруть пагони поточного року діаметром 4-5 мм, котрі несуть на собі повністю сформоване листя. На живцеві завдовжки близько 10 см треба видалити нижнє листя, залишити два верхніх листки, і обрізати їх пластинки наполовину. Це потрібно для того, аби в період укорінення зменшити втрату вологи живцем через транспірацію.
Живці саджають у приготовлену завчасно землесуміш, котра складається із пухкої садової землі і невеликої кількості піску (приблизно жмені на відро ґрунтосуміші). Одна умова: потрібно слідкувати, аби з нею не потрапили черв’яки та інші ґрунтові безхребетні, які можуть пошкодити ніжні корінці живців. Поверх цієї поживної суміші насипають шар промитого піску завтовшки 5-6 см. Живець нижнім кінцем поміщають у пісок на глибину 3-4 см і накривають скляною банкою.
Інший догляд полягає в підтриманні ґрунту у вологому стані. Оптимальна температура середовища, в якому живець має перебувати в цей період, становить 18-25°C. Банку раз на день на 5 хвилин слід підіймати. Повністю її забрати можна буде, коли відбудеться утворення коренів, і на живцеві з’являться перші пагони. Але розкривати бажано не зразу. Спочатку це роблять на півдня, наступного дня можна накрити саджанець лише на ніч, а потім забрати банку зовсім.
Після утворення коренів живець можна пересадити в горщик діаметром 15 см, заповнений ґрунтовою сумішшю, приготовленою, як і для укорінення живця. При садінні корені саджанців рівномірно розправляють у горщику. От тепер ви знаєте, як виростити унабі із живця.
Що далі?
Перший рік краще тримайте вирощений із живця зізіфус у зимовий період в будинку — на підвіконні, а вже навесні наступного року він буде готовий до садіння на постійне місце в сад. До речі, зізіфус зовсім невибагливий до родючості ґрунту і навіть здатний витримувати слабку засоленість, тобто в нього потужна стержнева коренева система. Однак саджати унабі слід на сонячних ділянках, позаяк ця рослина дуже світлолюбна. У тіні китайський фінік розвивається слабо і має низьку врожайність. Для кращого запилення рекомендується саджати поряд не менше двох сортів, хоча в ботанічному саду відмінно плодоносить і один. От і все про те, як виростити унабі.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.