Так вийшло, що мною неодноразово зачіпалася в публікаціях культура і традиції американських індіанців (хоча, звісно, і досить поверхово…). Так, мій друг зі мною поділився враженнями про перебування в Еквадорі, та й в іншій статті мені захотілося озвучити особисте ставлення до цієї теми. І раптом несподівано такий, начебто, нейтральний пост викликав у коментарях до статті «Традиції народів світу» нехарактерно гостру щодо мого невинного блоґу реакцію! Одна з читачок не погодилася з моїми скромними висновками щодо американських індіанців. Я і взагалі вітаю та поважаю будь-які самостійні судження.

Тут же мені пощастило познайомитися з позицією людини, яка нині живе в Канаді і, зрозуміло, знає про сучасних нащадків корінного населення більше мого. Тому я поставилася до цієї думки дуже уважно і навіть дещо змінила своє. Але все ж таки в душі залишилося якесь незадоволення. І зараз я хочу відновити цю розмову. Нехай і необов’язково з тим самим співрозмовником, нехай це буде діалог із ймовірним потенційним опонентом. Отже: аргументи та контраргументи.

Традиції американських індіанців

Ну ні, ну чому тільки танці та примітивне господарство?! Адже були ж:

  • і календарі, непростий устрій яких вражав європейців;
  • і кам’яні скульптури, що мають індивідуальні риси і, ймовірно, є «портретами» конкретних людей.

Племена інків залишили світові явище під назвою «кам’яна цивілізація», зразки, що дійшли до нас, досі вражають уяву. Хитромудра кладка з каменів різного розміру та форми чудово збереглася. Мало того: вона досі залишається міцною та такою щільною, що між фрагментами цієї кладки неможливо протиснути тонке лезо.

Традиції американських індіанців, про Еквадор

А знамениті «аптекарські» сади та городи індіанців і як наслідок — вміння лікувати? А чудові ювелірні прикраси? У XVI столітті, відомий всій Європі художник Альбрехт Дюрер, у Німеччині захоплювався привезеними з Америки золотими прикрасами ацтеків. Але іспанців мало цікавила художня цінність цих предметів, прикраси були переплавлені як звичайний золотий лом… Постає питання: чиї мистецькі традиції при цьому виявилися вищими — традиції американських індіанців чи європейців?

Традиції американських індіанців, про Еквадор

Стосовно літератури, живопису, вчених тощо…

Ну, пару-трійку імен я все ж таки назву. Насправді їх, цих імен, має бути набагато більше. В одній із статей мною описана іспанська сарсуела, і там є згадка перуанського етнографа та композитора Аломія Роблеса. Він створив музичну композицію, яку спеціальна комісія включила до послання до позаземних цивілізацій. Це послання складається з найяскравіших і найхарактерніших зразків культури планети Земля — як вам таке?!

Колумбійський письменник Габріель Гарсія Маркес — це ім’я світового значення. Його романи неодноразово екранізувалися, президенти держав запрошували його для посередництва у переговорах, він був лауреатом найпрестижніших міжнародних премій, включаючи знамениту Нобелівську премію. Маркес представляє незвичайний літературний напрямок «магічний реалізм». А витоками йому послужили народні перекази, з якими письменник був знайомий з дитинства.

Далі називаю імена художників із Мексики: Фріда Кало та Дієго Рівера. Свого часу серед європейських художників було модно захоплюватись «дикою» африканською культурою. Її шанувальниками були Пабло Пікассо та Анрі Матісс, у своїй творчості вони широко використовували африканські мотиви. Це було свіжо та оригінально, але погодьтеся — дещо штучно. Дієго Рівера та Фріда Кало гаряче проповідували мистецтво та традиції американських індіанців — адже це було їхнє рідне середовище. Рівера все своє життя збирав зразки доколумбового мистецтва. Використовуючи знання архітектури ацтеків, він збудував для своєї колекції храм-музей. Зараз у цьому музеї виставляється 52 000 експонатів, всі вони входили до колекції художника.

Історичний феномен індіанців

Традиції американських індіанців, про Еквадор

І все-таки, напевно, вони були… На згадку про тих, колишніх, наведу приклад епізодів з сучасності.

Шифрувальники навахо — історичний феномен. Індіанців племені навахо залишалося небагато. Мова їх настільки важка для вивчення, що нею володіли лічені «неіндіанці». Тому в роки Другої світової війни індіанців навахо залучили до роботи в американській армії радистами-шифрувальниками. Зусилля для розробки секретного шифру були мінімальні, повідомлення радисти передавали своєю рідною мовою. У 2002 році був знятий американський фільм «Ті, що говорять з вітром» про реальні події, пов’язані з участю індіанців навахо у військових діях. Слоган у фільму такий «Честь була їхнім кодом».

Традиції американських індіанців, про Еквадор

Десантники збройних сил США традиційно використовують бойовий клич «Джеронімо!». Він означає приблизно те саме, що й «ура!» чи японське «банзай!». А буквально цей клич вийшов з імені Джеронімо — ватажка загону останніх незалежних індіанців, які відчайдушно чинили опір колонізації їхніх земель і померли в резерваціях. Можливо, не мені судити про привабливість сучасних нащадків американських індіанців. А кому? Я хочу поставити запитання таким чином: чи має моральне право хоч хтось із нас (нас — таких цивілізованих і просунутих!) міркувати про всякі малосимпатичні риси народу, який свого часу страждав від справжнісінького геноциду? Чи обговорювати традиції американських індіанців?

Поділитись: