Подія мала місце у невеликому містечку в провінції Венето, Італія. Один мій приятель надіслав мені фотозвіт про Свято гарбуза. Фото дивовижні, але справа не тільки в них. Тут по ланцюжку почала розкручуватися тема з кількох складових. Пропоную її до вашої уваги.
Приготування до дня гарбуза у різних країнах
Я ніколи сама не була таким уже великим любителем страв із гарбуза. І не дуже помічала, щоб він, як їжа, був надто популярним. Але останнім часом я почала звертати увагу: дуже часто стали попадатися на очі всякі зображення та згадки цього овочу. Навіть на одній із українських марок, які я любовно вибираю для посткросінгу, теж гарне фото з гарбузом.
Почала дивитися в мережі. Ну, те, що ліхтар із гарбуза — головний символ свята Хелловін, знають усі. Про це навіть нічого не писатиму. Але, як виявилося, практично вся Європа вшановує гарбуз. І щоосені у багатьох країнах відбуваються національні свята та фестивалі врожаю. Основним персонажем, так би мовити, цих свят є гарбуз! Напевно тому, що він виглядає велично і мальовничо: різні кольори, різна форма та розміри.
До речі, щодо розмірів. Дуже симпатично виглядають мініатюрні гарбузи. Я вважаю, вони суто декоративні. Але ж бувають справжні гарбузи-гіганти! І десятки країн у свої свята гарбуза вносять елемент змагання: хто виростить найбільший овоч? Станом на 2010 рік світовий рекорд, занесений до Книги рекордів Гіннеса, дорівнює 821,2 кг. Саме таку вагу має гарбуз, вирощений у США, штат Вісконсін, фермером Крісом Стівенсоном.
Загалом склалося враження, що восени у світі відбувається справжній гарбузовий бум, якесь всесвітнє Свято гарбуза. І це славно.
Свято гарбуза з Альберто Томазі
Але тепер повернуся до того італійського свята гарбуза, з якого починала цю розповідь. Мій приятель повідомив мені, що він з’їв там чудове гарбузове різотто. Але набагато більше мене зацікавили відомості про незвичайного кухаря, який демонстрував на цьому святі свою майстерність. Його ім’я — Альберто Томазі.
Переглянувши його сайт, я з’ясувала: Альберто з 19 років почав працювати кухарем. Кар’єру на цій ниві зробив карколомну: йому довіряли накривати шведський стіл на зустрічах Берлусконі з урядовцями інших країн. Не перерахувати всі золоті та срібні медалі, завойовані Томазі на будь-яких конкурсах національного та міжнародного масштабу. У своєму рідному місті Віченця він є президентом спільноти кухарів уже кілька десятиліть. А найгучніший його титул — Лицар давніх венеціанських традицій.
Але що ми знаємо про італійців? У чому вони досягли найбільшого успіху? Правильно, кухня та дизайн. Можна, звичайно, згадати ще й футбол, і співи, але до моєї сьогоднішньої розповіді про Свято гарбуза це не має відношення. Так ось, у якийсь момент Альберто Томазі зрозумів, що він — художник чи навіть скульптор. І матеріалом для його скульптур є продукти і зовсім небагато — дерево. Я вам покажу лише ті фото, які мені надіслали зі свята.
І нехай я не надто люблю страви з гарбуза. Та й такого роду скульптура не є моїм найулюбленішим жанром. Але я схиляюся перед творчими людьми, які люблять життя, люблять свята та свою справу. Для мене Альберто Томазі — справжнісінький венеціанський Лицар.
Цікаве свято, а воно якось пов’язане з хелоуїном чи у них просто підбиття підсумків збирання врожаю?
Олег, чесно сказати я не особливо вникала в природу хелоуїна, але думаю, що всі ці свята гарбуза, включаючи і італійське — це все ж таки окрема історія. Саме як ви кажете — підбиття підсумків урожайного сезону.
Ось це дивовижні вироби з гарбуза, але ви теж зможете зробити щось подібне.
Ось вже справді ювелірна робота, та ще й, як у хірурга — немає права на помилку, а то вся робота «собаці під хвіст».
Елліна, так, справді, є щось спільне! Навіть інструменти схожі:)
Ось виявляється який популярний овоч, гарбуз! А те, що з нього роблять справжні майстри своєї справи, не піддається жодному опису.
Сподіваюся, що ваш коментар свідчить про те, що Вам сподобалося…
Так, Ольга, і стаття, і весь цей сайт мені сподобалися. Іноді заходитиму в гості.
Приголомшливо, творчі люди знаходять скрізь застосування свого таланту, навіть у гарбузі, таку красу з нього вирізають. Я тільки вазони робила для квітів…
Людмило, вазони до студії:)))!
Чудовий овоч-гарбуз. І шедеври тому підтвердження. Фото сподобалися. Велике спасибі.
Завжди захоплююсь людьми, які вміють створювати таку красу.
Я ось коли просто ріжу і чищу гарбуз для того, щоб зварити кашу і то намучаюсь — така він твердий. Так важко піддається розрізанню. Як можна таку тонку роботу робити? Для мене загадка…
Це правда. Але люди вміють вирізати візерунки з гарбуза, а з кавуна якісь кошики роблять з прикрасами. Залюбуєшся!
В Італії останнім часом святкують Хелловін, але звісно не всі. Свято прийшло з Америки, дітям воно подобається, а батьки підлаштовуються під дітлахів.
Так, останнім часом багато інформації про те, наскільки гарний і корисний гарбуз. І мені навіть подобаються страви з нього, але такий недовгий його сезон, що поки я зберуся, вона вже відходить)))
Але які яскраві свята виходять за його участю і такі гарні витвори з гарбуза! Все-таки майстри з усього красу вміють зробити)))
Так-так-так, американський Хелловін мене мало цікавить, але такі самобутні свята, де і смачно, і красиво — дуже симпатичні!
Так… справжні витвори мистецтва виходять! Гарні, смачні та, що важливо, корисні.
Оля, чесно. мені якось аж ніяково стало, що ти не знаєш, що гарбуз в Україні популярний із давніх-давен. Із нього наші предки готували купу корисних і смачних страв. Ці унікальні рецепти дійшли і до наших днів.