Досвідчені городники знають які існують шкідники капусти і як вести з ними непримирену боротьбу. Але в городництві завжди є новачки, які потребують уваги від більш досвідчених колег. Тому ця стаття послужить додатковим джерелом знань для тих, хто цього потребує.
Шкідники капусти: капустяний і ріпний білан та капустяна совка
Серед капустяних шкідників особливо слід відзначити капустяного і ріпного білана, а також капустяну совку. Метелики-«капустниці» вилітають у другій половині травня, але найбільша їх чисельність спостерігається із середини літа і до пізньої осені. Через деякий час після вильоту на нижньому боці листя капусти й інших хрестоцвітих рослин самки відкладають купками яйця пляшкоподібної форми і жовтого кольору, з яких з’являються гусениці. Метелик ріпного білана дуже схожий на капусницю, але він меншого розміру. Капустяна совка, хоча поширена повсюдно й ушкоджує понад 70 видів рослин, відома городникам менше, можливо тому, що літає вночі. Метелики капустяної совки відкладають напівкулясті, ребристі, жовтого кольору яйця.
Гусениці шкідників капусти
Гусениці цих шкідників спочатку розташовуються групами і виїдають м’якоть з нижнього боку листя, потім розповзаються по всій рослині. При високій чисельності за кілька днів вони можуть знищити капустину. Завершивши живлення, гусениці переповзають на стіни будинків і парканів, стовбури дерев і чагарників, де і заляльковуються. Через два тижні з’являються молоді метелики.
Боротьба зі шкідниками капусти
Улітку метеликів можна відловлювати на патоку і пивне сусло, налиті на дно консервних банок. Аби відстрашити метеликів у період їх лету, капусту можна обприскувати з інтервалом 6-8 днів настоєм лопуха:
- 1/3 відра дрібнонарізаного листя заливають водою до повного обсягу (10 л);
- настояти 3 доби;
- перед застосуванням процідити.
У період вегетації капусти проводять обприскування також відваром молочаю лозового. Для його приготування слід:
- подрібнити 4 кг молочаю (після цвітіння);
- прокип’ятити 2-3 години в невеликій кількості води;
- остудити і процідити;
- долити воду до об’єму 10 л.
Також шкідники капусти не можуть переносити тютюновий пил. Деякі городники радять для боротьби з молодими личинками капусниці посипати капусту тютюновим пилом або обприскувати розчином вапна і солі (на 100 частин води беруть 3 частини солі і 2 частини вапна). Боротися з гусеницями можна за допомогою біопрепаратів лепідоцит, фітоверм, а при високому заселені капусти гусінню цих видів метеликів використовують дворазову обробку (через 10-12 днів) розчинами хімічних препаратів, наприклад, аріво, цимбуш, кінмінс.
Хто літом працює до поту, зимою поїсть в охоту.
Обприскувати листяну поверхню рослин слід не лише зверху, а і знизу, позаяк гусениці частіше паразитують на нижньому боці. Але треба врахувати, що на гусениць старшого віку ці препарати діють значно слабше, ніж на молодших особин. Простішим і ефективнішим, хоча і заморочливим, способом боротьби з гусеницями є ручне збирання. Листя капусти треба оглядати з нижнього боку кожні 3-4 дні, знищувати яйця і гусениць, особливо доки вони тримаються разом і не забралися всередину головок. Щоправда, багато городників не можуть точно визначити, в якому місці ховається шкідник, хоча це не так складно. Кожна гусениця залишає після себе свіжі світлозелені екскременти, які через 2-3 дні стають бурого кольору. При їх виявлені слід уважно оглянути поверхню листя, в тому числі і того, яке майже лежить на землі. Можна також акуратно, не ламаючи, розгорнути листя, наближене до покривного. Якщо екскременти свіжі, то десь на рослині гусениця обов’язково ховається. Після її виявлення змийте водою з лійки екскременти на землю, оскільки забруднені головки швидко загнивають і стають непридатними для вживання в їжу.
Застереження під час знищення капустяних шкідників
Отже, коли з’являються на рослинах шкідники капусти, то їх можна збирати вручну, але варто бути обережними, позаяк гусениці білана капустяного мають спеціальну шийну залозу, яка виділяє досить їдку рідку речовину, здатну викликати на руках не тільки алергію у вигляді почервоніння, в навіть і опіки. Тому роботу зі знищення гусениць варто проводити в гумових рукавичках. Розмноження цього шкідника також стримують комахи-паразити, яких залучають на город запашні аромати кропу і різних медоносних рослин. Найбільше значення в знищенні гусениць має паразит-наїзник апантелес.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.