Для багатьох питання, що таке північне сяйво, асоціюється з казкою чи чаклунством. Насправді це все дійсно чари, але чари самої природи, яка так граціозно сяє багатобарвними вогнями на небі.

Що таке північне сяйво, північний полюс, поява північного сяйва

Що таке північне сяйво?

Найзвичайніше північне сяйво (хоча його вигляд, це вже щось незвичайне) з’являється у вигляді сяючої фіранки, що переливається, і синім, і зеленим, і рожевим, і червоним кольорами. Ці кольорові фіранки вражають своїми розмірами: приблизно 160 кілометрів завширшки і 1600 кілометрів завдовжки. Танці у вигляді полум’я північного сяйва в темному небі зачаровують та притягують своєю видовищністю. Місцем появи північного сяйва є планета Земля, хоч і фактори, що викликають цей процес, знаходяться на Сонці.

Розглянемо докладніше, що таке північне сяйво, і як відбувається процес його появи. Сонце являє собою газову кулю, розпечену до краю і що складається з гелію та атомів водню. Ядра цих атомів містять частинки, так звані протони, навколо яких обертається безліч інших частинок, які називаються електронами. Протони мають одиничний позитивний заряд, електрони — негативний. Сонце, оповите хмарою гарячого газу (сонячною короною), постійно виробляє у простір викиди частинок та уламків атомів у всіх напрямках. Швидкість польоту цих шматочків у космосі становить 960 км/с. Такі потоки звуться сонячними вітрами. Іноді трапляються буквально вибухи і частинки додаються до сонячного вітру, що раніше утворився.

Поява північного сяйва

Якщо ви хочете насолоджуватися рідкісним у ваших краях видовищем появи північного сяйва, тоді вирушайте на Північний полюс, адже саме там воно буває практично щоночі.

І все ж, що таке північне сяйво, що витає десь у космосі? Як ми його бачимо? Досягши нашої планети, сонячний вітер приносить свої частки у Земне магнітне поле. Силові лінії магнітного поля сходяться біля Південного та Північного полюсів Землі, що є гігантським магнітом. Щоб уявити принцип дії цього процесу, візьміть магніт, покладіть зверху аркуш паперу і насипте на нього дрібні гвоздики або залізну тирсу. Всі ці металеві частинки розташуються по лініях, які збігаються із кривими силовими лініями магнітного поля.

Пролітаючи повз Землю, заряджені частинки притягуються Земним магнітним тяжінням. У вигляді поздовжніх променів вони рухаються силовими лініями магнітного поля, що йдуть в області магнітних полюсів під землю. Все це знаходяться неподалік Південного та Північного полюсів Землі. Саме в цих місцях частки, що летять, проникають в атмосферу. І ось тут все і починається.

Але Земля не єдине місце, де буває північне сяйво. Небеса над Юпітером (район північного полюса) сяють ще грандіозніше.

Як же ці частинки стають кольоровими?

Атмосфера нашої Землі в основному складається з кисню та азоту. Коли протони та електрони, викинуті з поверхні Сонця, потрапляють в атмосферу, на них чекає неминуче зіткнення з молекулами згаданих газів. Це призводить до того, що деякі атоми позбавляються частини своїх електронів, інші переходять у збуджений стан, отримуючи при цьому додаткову енергію. Заспокоївшись після такої бурхливої ​​атаки, атоми повертаються у свій нормальний стан і випромінюють світловий фотон. Якщо бути точніше, то молекули азоту, що втрачають, як правило, електрони, випромінюють фіолетове та синє світло. Якщо втрати не відбувається, молекула азоту випускає промені червоної частини колірного спектру. Коли з сонячним вітром зіштовхуються молекули кисню, не втрачаючи при цьому електрони, збуджена молекула випромінює кванти червоного та зеленого світла.

Звідси можна зробити висновки, що таке північне сяйво. Це заряджені частинки Сонця, що примушують повітря атмосфери Землі переливатися різнобарвними відтінками.

Як уже говорилося, Північний полюс може демонструвати північне сяйво майже щоночі, а от, наприклад, у Північній Америці та Скандинавії — це явище трапляється від 20 до 200 разів на рік, на широтах Лондона та Парижа — 5–10 разів на рік, та одного разу навіть мексиканці спостерігали це небесне диво. Тепер ви знаєте, що таке північне сяйво та звідки воно береться.

Поділитись: