Гарні сорти картоплі, особливо елітної репродукції, коштують недешево. І якщо придбати 1 кг нового сорту, і приступити до розмноження картоплі звичним способом, то доведеться це робити кілька років.

Розмноження картоплі, як розмножується картопля

Як розмножується картопля паростками

Деякі городники розмножують картоплю паростками або відсадками, одержуючи з однієї бульби від 2-3 до 100 кущів картоплі за сезон.

Вони пророщують бульби, а коли паростки відростуть на 4-6 см, обережно відокремлюють їх від бульби й одразу ж висаджують у заздалегідь підготовлений ґрунт в ящику чи то парнику. Затим із бульб відокремлюють удруге пророслі паростки й укорінюють їх так само, як і в першому разі. Бульбам дають прорости й у третій раз, а затим розрізають на частини так, щоб на кожній був паросток, і висаджують на ділянку. При розмножені відсадками пророщені бульби присипають шаром легкого ґрунту, торфу або тирси і рясно поливають водою. Паростки не зрізають, а залишають на бульбі до появи коренів і затим висаджують у землю.

Розмноження картоплі, як розмножується картопля

Та прийшлося відмовитись від такої практики розмноження картоплі, позаяк вона досить трудомістка. До того ж при розмноженні відсадками, які одержують, як правило, із розсади, вирощеної в парниках чи теплицях, картоплю надто уражає ризоктоніоз, або цю напасть ще називають чорна парша. На захворілих бульбах з’являються ніби прилиплі до поверхні невеликі цятки на кшталт грудочок грязюки. Грибниця збудника цієї хвороби не лише зберігається, але й розвивається у ґрунті, що в подальшому призведе до захворювання й інших культур. Аби зберегти ґрунт чистим і вберегти рослини від цього небезпечного захворювання, не слід також користуватися різаними бульбами як для садіння, так і розмноження картоплі.

Розмноження картоплі

Розмножити картоплю дуже просто. Треба взяти бульби вагою 200-250 г, можна і більші і проростити їх. А коли ґрунт буде готовий до садіння, перекопати його і нарізати великі квадрати величиною 140 на 140 см. У центр невеликої ямки завглибшки 15 см покласти по одній бульбі. Для удобрення ямки слід узяти два відра компосту або перегною, а краще кінського гною, по 50 г сульфату амонію і хлористого калію і 25 г суперфосфату. Все це ретельно перемішати і засипати рівномірно навколо бульби на глибину 10-12 см.

Коли картоплиння досягне 20-25 см у висоту, стебла треба розкласти віялом урізнобіч і засипати шаром ґрунту 8-10 см, узятим із країв квадрата. При цьому верхівки мають залишитися над поверхнею ґрунту. Від них підуть додаткові пагони, кущ сильно розростеться, дасть велику кількість столонів, на яких утворюються бульби. При повторних підгортаннях формуються гребені заввишки до 27 см.

Слід зазначити, що при такому способі вирощування картопля потребує доброго поливу. З однієї бульби без поливу можна одержати 4-5 кг бульб, а з поливом по відру води на гребінь раз на тиждень — 10-15 кг. Щоб забезпечити себе садивним матеріалом, при звичайному висадженні на одну сотку буде потрібно 50-60 кг картоплі. А ось у запропонованому тут способі розмноження картоплі — лише близько десятка бульб нового сорту.

Також цікаво буде знати про зберігання бульб картоплі.

Поділитись: