За свою садівничу практику садоводи пережили багато різних зим: і сніжних. І морозних, і теплих. Але найчастіше приходилось спостерігати і приборкувати примхи зими: спочатку мороз, потім різке потепління. І скільки таких коливань буде до весни — невідомо. Таким чином, рослини страждають і від морозів, і від відлиг або весняних заморозків.
Примхи зими
Отже, в результаті виходить так, що рекомендації з укриття, які підходять в одну зиму, не годяться для інших умов, вони в будь-який момент загрожують обернутися бідою: від морозу рослини вбережемо, а у відлигу вони випріють. Тобто, в різні роки можуть бути непередбачувані примхи зими. До речі, сніг — теж не панацея. Під час відлиг він або повністю тане, особливо якщо його і так було мало, або (що ще гірше) покривається щільною крижаною кіркою. Під таким панциром можуть випріти навіть зимостійкі примули і чебрець. А за всім встежити, все передбачити і все вчасно захистити проблематично, навіть коли сад під вікном.
Дехто, випробувавши всі способи, щоб вгамувати примхи зими, чинить так. На зиму багаторічники не обрізують (всупереч правилам і рекомендаціям). І взагалі намагаються залишити надземну частину по максимуму. Таким чином, це працює і як природне укриття, і як снігозатримання. Щоб захистити від підмерзання верхівкові бруньки колоноподібних дерев, дехто розповідає, що раніше їх вкривав ялиновим гіллям, а тепер це робить, використовуючи нав’язані снопики із сухих стебел топінамбура і споруджують курені.
А ще слід звернути вашу увагу на те, що для укриття не можна використовувати плівку. Це загубить рослини взимку. Плівка не пропускає повітря, а від перепадів температур під нею утворюється конденсат. Від сильних морозів плівка не врятує, а після відлиг, на жаль, вже і рятувати буде нічого, особливо якщо тепла погода затягнеться і рослини прокинуться. Втім, це тільки досвід небагатьох садівників. Можливо, хтось думає і робить інакше, вгамовуючи зимові примхи.
Якщо відлига затягується
Лютий відрізняється дуже нестійкою погодою, і в цьому місяці примхи зими проявляються в повному обсязі. Низькі мінусові температури повітря можуть за лічені години стати плюсовими — починається відлига. Коли температура повітря піднімається до +2-3 градусів, то загрози, наприклад, для виноградників немає. Але якщо вона підвищується до +8-10, то це вже небезпечно. В першу чергу тому, що активізується розвиток грибкових захворювань, плісняви і бактерій, які можуть спровокувати розвиток процесів гниття тканин виноградних лоз, навіть призвести до пробудження бруньок.
Щоб цього не сталося, необхідно не допустити зайвого зволоження і нагрівання лози під укриттям. Якщо на виноградниках застосовується плівкове тунельне укриття, необхідно відкрити його торці для забезпечення доброї вентиляції кущів, щоб лози були сухими. При поверненні холодів торці треба закрити. Якщо виноградник укритий ґрунтом, то слід зменшити прогрівання і насичення вологою земляного валу. Для цього його зверху можна накрити полімерною плівкою або замульчувати соломою, тирсою, сіном, опалим листям.
Ось так коротенько про примхи зими.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.