Підготовка картоплі до посадки не виключає різання бульб, тому що це досить ефективно в тих випадках, коли садивного матеріалу недостатньо.

Підготовка картоплі до посадки: як правильно різати картоплю

При розрізанні картоплі на частини  в кожному із одержаних шматочків бруньки оживають і починають проростати не лише в апікальній частині (на верхівці), а й у столонній (пуповині). Спостереження городників-любителів підтверджують: при різанні бульби вздовж паростки на пуповині не розвиваються, а на верхівці активно розвиваються 1–2 ростки. При різанні впоперек на нижній частині проростає кілька ростків. Краще різати бульби впоперек — так у більшої кількості ростків є шанс стати стеблами. Якщо ж бульби не витягнуті, а круглі чи навіть приплюснуті, їх треба різати вздовж.

Підготовка картоплі до посадки, як правильно садити картоплю, як правильно різати картоплю

При різанні впоперек спочатку відрізаємо верхівку. Якщо на залишеній половинці 4-5 вічок, розрізаємо її навпіл так, аби вийшло 2-3 вічка. Буває, що бульба досить велика, а вічок на столонній частині мало. Тоді розрізаємо на шматочки з одним вічком.

Навесні краще різати до того, як бульби проросли. Така підготовка картоплі до посадки і такий поділ дає рівні стартові умови для ростків на обох половинках. Якщо різати бульби з великими ростками, то столонна частина розвивається із запізненням і ростки на ній дещо слабші. Та якщо ви вирішили різати пророслі бульби, то варто зважити на те, скільки розвинених ростків залишається на шматочку. Наприклад, на столонній частині залишилося два розвинених ростки і два тих, що наклюнулися. Можна розрізати так, що залишаться два розвинених ростки на одному шматочку. А на другому — два ростки у фазі накльовування. У цьому разі ми можемо одержати вже не 2, а 3-4 розвинених ростки. Такий варіант кращий.

Підготовка картоплі до посадки, як правильно садити картоплю, як правильно різати картоплю

Як правильно садити картоплю

Після різання пророщених бульб столонні частини і верхівки треба саджати окремо, інакше рослини, що швидше розвиваються із верхівок, пригнічуватимуть рослини зі столонних частин. Та й узагалі верхівки і пуповини необхідно саджати окремо. Від них урожай різний. Верхівки дадуть кущі як від цілих бульб із відповідним урожаєм.

Підготовка картоплі до посадки, як правильно садити картоплю, як правильно різати картоплю

Кожен шматочок від столонних частин дасть кущі з малою кількістю стебел. Бульб буде дещо менше, але вони будуть більшого розміру.

Після того, як закінчена підготовка картоплі до посадки, нарізані бульби можна висаджувати за різними схемами:

  1. Верхівки висаджуємо, як цілі бульби окремо. А ш маточки зі столонної частини кладемо в інше «гніздо». Важлива не кількість шматочків, а кількість активних ростків — від 5 до 7 штук. Такий добір дозволяє сформувати приблизно однакову кількість стебел на кожному кущі.
  2. В одне «гніздо» кладемо стільки шматочків, аби в ньому були 3-4 розвинених ростки.
  3. На насінній ділянці для розмноження нових і цінних сортів у кожне «гніздо» кладуть шматочки із двома-трьома розвиненими ростками.

Висновок

На цьому підготовка картоплі до посадки і її посадка завершується. Залишилось зробити невеличкий висновок. Різні схеми дають різний результат. Найбільший урожай виходить при застосуванні третього варіанта. Другий варіант є урожайнішим, ніж перший. Але точнісінько розподіляються трудозатрати: третій варіант найбільш трудозатратний при садінні та мульчуванні. При вирощуванні картоплі на площі більше сотки доводиться віддавати перевагу найменш трудозатратному способу. Багато чого ще залежиьть і від зберігання бульб картоплі.

Поділитись: