Мурали… Це слово багато хто тільки зараз і пізнали. Та ще й не одразу розібралися: що це таке? Це я не в науку, я й сама тільки зараз звернула увагу на таке явище, як мурали в Україні. Воно начебто здається новим словом у мистецтві, але насправді має дуже довгу історію. До цього безпосередньо причетна культура первісного суспільства. Пішли розбиратись.
Монументальний живопис або живопис на архітектурних спорудах
Власне, починати, мабуть, варто з цього терміну. Дуже виразно пише про це Вікіпедія:
Монументальний живопис — різновид монументального мистецтва, живопис на архітектурних спорудах та інших стаціонарних основах. Монументальний живопис — найдавніший вид живопису, відомий з палеоліту (розписи в печерах Альтаміра, Ляско та ін.).
Завдяки стаціонарності та довговічності творів монументального живопису численні його зразки залишилися практично від усіх культур. Вони створили розвинену архітектуру, і часом служать єдиним видом живописних творів епохи, що збереглися.
Так все зрозуміло, звідки пішла мода на мурали в Україні, що й додати до цього нічого, хіба що деякі візуальні зразки. Ні, ще скажу про різновиди техніки — не думайте, що вони єдині. До монументального живопису належать:
- фрески;
- мозаїка;
- вітражі.
Мексиканський муралізм
Ті давні зразки, що ми бачили вище, та й ті, що не бачили, але такі ж давні — здебільшого прикрашали внутрішні інтер’єри храмів, вілл, усипальниць, соборів. Напевно, справді новим словом у жанрі монументальний живопис можна вважати художній рух, що з’явився в першій половині XX-го століття в Мексиці.
Там група молодих художників-революціонерів (революціонерів як у соціальному устрої, так і в мистецтві) почала виконувати масштабні розписи на внутрішніх та зовнішніх стінах громадських будівель. Деякі ці розписи виглядають по-революційному затято і навіть іноді агресивно.
«Настінний розпис» іспанською звучить «pintura mural». Ось це «mural» — мурали, і дало назву руху — муралісти. Серед тих перших, мексиканських муралістів, найбільше для нас (ну, чи особисто для мене) відомі імена: Дієго Рівера та Давид Альфаро Сікейрос.
Мурали в Україні
І ось через сто років мурали стрімко завоювали популярність у великих українських містах. Ймовірно ж — не лише українських… З цього приводу є таке міркування: мені частенько зустрічаються повідомлення, що настінний розпис в Одесі, наприклад, чи в то в Києві приїжджають робити закордонні художники. Була здивована: що їх приваблює? Потім десь прочитала: у Західній Європі «мураловий бум» уже пройшов і, мабуть, у себе вони все, що можна, вже розписали.
З іншого боку — я бувала в багатьох європейських містах і муралів щось ніде не бачила… З третього, знову ж таки, боку — я ж буваю в старих історичних центрах, а там не те, що розпис на всю стіну, там колір дверей не можна самостійно поміняти!
Загалом приймемо на віру таку гіпотезу: художники, покликанням яких є мурали, вдома не завжди можуть знайти об’єкт для своєї творчості. Ось вони і рушили до міст Східної Європи.
Так чи інакше, але в українських містах з’явилися ці сучасні роботи як зарубіжних авторів, так і своїх рідних-вітчизняних. Вони набагато позитивніші за сюжетом, ніж розписи муралістів-мексиканців. Якщо тема вас цікавить, ви легко знайдете чимало картинок в мережі. Я зараз для ілюстрації сказаного викладу парочку. Любуйтеся, мурали в Україні.
Чув термін, але якось не пов’язував це із зображеннями на будинках. Вважав, що нині це графіті називається 🙂 Тепер я підкований, дякую за лікнеп, Ольга! А такі картини вражають!
Та й я зовсім недавно з цим розібралася:)
Про Ріберу та Сікейроса завжди пам’ятала, Ольга, але щоб подумати, що колись у нас з’явиться такий настінний живопис — це було дивно. Подивилася ваші фотографії. Разюче поєднання гарного живопису та решти будинку: падаючий дах над балконом, ампірні балкони навпроти і дах сусіднього будинку, що протікає, і т.д. Мені здається що якщо вже розписувати, то сам будинок має бути в хорошому стані, хоча я напевно не права — художник не в змозі ремонтувати будинок.
Так, я теж на цю невідповідність звернула увагу… Але навіть не знаю, що краще: розписувати і без того доглянутий будинок чи спробувати прикрасити сірі безликі коробки?
Я не знав про таку техніку. Дуже гарно!
Напевно, цей термін все ж таки не особливо поширився. У Баварії споконвіку дуже люблять розмальовувати фасади. Але в них така техніка настінного живопису називається Lüftlmalerei.
Так, я думаю — не надто поширився, інакше я б давно його вже впізнала. А так — лише нещодавно в Києві побачила та почула.
Ольга, краса невимовна.. дякую, отримала величезне задоволення!
Дякую, Людмило, милуйтеся:)
У нашому місті, Кропивницькому, я бачив художні розписи і, навіть, мозаїку на деяких будинках міста ще за часів союзу. Тільки тоді не знав, що це мурали в Україні.