Під час періоду дозрівання винограду проводяться агротехнічні роботи, які позитивно впливають на стан рослини і сприяють збільшенню врожайності.

Дозрівання винограду, достигання винограду, агротехніка вирощування винограду, дозрівання ягід винограду

Агротехніка періоду дозрівання винограду

Закінчується липень — найспекотливіший місяць року. Нагрівання відкритого сухого ґрунту під кущами може перевищувати 50°C, і корені перегріваються, погіршується аерація ґрунту в їх зоні. У цей період дозрівання винограду бажано провести мульчування ґрунту під кущами, що забезпечить збереження вологи і зменшить температурні коливання, підвищиться повітропроникність ґрунту. Як мульча можуть бути використані:

  • солома;
  • бадилля бур’янів;
  • перегній.

Треба також підтримувати поверхню ґрунту в пухкому стані.

Ріст ягід потребує посиленого надходження вологи і поживних речовин. Найбільша потреба кущів у воді виникає в період наливу і розм’якшення ягід. Тому в першій декаді липня зазвичай провадиться полив кущів з кореневим підживленням (із розрахунку на один кущ з навантаженням урожаєм 15 кг):

  1. аміачною селітрою — 70 г;
  2. суперфосфатом — 85 г;
  3. калімагнезією — 150 г.

Або іншим набором препаратів із розрахунку на кущ:

  1. 25 г азоту;
  2. 15 г фосфору;
  3. 43 г калію;
  4. 7 г магнію.

Для інших навантажень зазначену кількість добрив потрібно поділити на 15 і помножити на передбачуваний обсяг урожаю в кілограмах. У разі періодичного внесення під кущі органіки азотні добрива можна не вносити.

Виноград — посухостійка рослина, але він добре відгукується на зрошення, при цьому значно зростає врожайність. Та варто пам’ятати, що потреба винограду у воді по фазах вегетації різна і при надмірі вологи якість урожаю зменшується. У посушливі ж роки при дефіциті вологи в ґрунті, з огляду на те, що сисна сила листя значно перевищує сисну силу ягід, ягоди зневоднюються в першу чергу і настає зів’янення грон. Таке явище спостерігалося в більшості регіонів України у 2007 році, особливо на сортах з великим листям і ягодами, такими як Подарунок Запоріжжю і талісман. У таких умовах інтенсивність цукронакопичення в ягодах надто сповільнюється або ж цукристість ягід знижується навіть через розпад вуглеводів.

Ранньоспілі сорти більш посухостійкі, оскільки вони навіть при одній і тій же забезпеченості вологою раціональніше її використовують через те, що мають високу інтенсивність цукронакопичення, і їх урожай практично встигає дозріти ще до настання посушливого періоду. Доспівання ягід сортів пізніх термінів дозрівання винограду найчастіше припадає на період несприятливих посушливих умов. Їх терміни дозрівання запізнюються, ягоди за таких умов не досягають сортової цукристості, а в разі дощу розтріскуються.

На початку розм’якшення ягід для прискорення їх дозрівання доцільно провести позакореневе підживлення кущів розчином мікродобрив:

  1. Сірчанокислого цинку — 5 г.
  2. Сірчанокислого марганцю або марганцевокислого калію (марганцівки) — 1-2 г.
  3. Сірчанокислого кобальту — 0,5-1 г.
  4. Молібденовокислого амонію — 0,5-1 г.

Всі ці компоненти розмішати в 10 л води. Замість цих добрив можна використовувати халатне мікродобриво міком.

Жарка погода сприяє відродженню кліщів. У період дозрівання винограду велика небезпека оїдіуму. Ягоди, що дозрівають, розтріскуються і загнивають. Одержати здоровий урожай без застосування засобів захисту практичну неможливо. Тому при необхідності слід провести обробку кущів проти кліщів і грибкових хвороб розчином акарациду омайт або флумайт і фунгіциду квадрис. Замість них, залежно від термінів дозрівання винограду, можна використовувати:

  • флінт;
  • сапроль;
  • стробі;
  • топсин та інші.

Для сортів дуже ранніх термінів дозрівання винограду в цей період бажано застосовувати контактні препарати, позаяк термін їх очікування закінчиться до знімної зрілості ягід.

У період зрілості ягід і згасання росту пагонів кущі мають меншу потребу у воді. Тому поливи в цей період слід проводити тільки в умовах посухи обмеженою кількістю води, аби уникнути розтріскування ягід. Ось така нескладна агротехніка вирощування винограду в період його дозрівання.

Фаза дозрівання винограду і споживчої зрілості ягід

Термін настання фази залежить як від погодних умов, так і в більшій мірі від біологічних особливостей сорту. Залежно від сорту, погодних умов і рівня агротехніки період дозрівання винограду триває від 20 до 50 днів. До початку фази ріст пагонів у довжину сповільнюється, у нижній частині пагонів починається процес визрівання лози. Це свідчить про початок процесу підготовки сорту до зими. Ягоди починають розм’якшуватися, набувати форми і збільшуватися до розмірів, властивих сорту, а в темнозабарвлених сортів, крім того, з’являється забарвлення ягід. Деякі рожеві і червоні сорти забарвлюються пізніше від початку дозрівання, а в дуже жарку погоду з низькою вологістю повітря ягоди забарвлюються з великим запізненням.

У період дозрівання ягід винограду температура повітря вище 20°C сприяє швидкому проходженню хімічних перетворень пластичних речовин, спрямованих на накопичення в ягодах цукру і зниження в них кислотності. Оптимальна температура повітря для дозрівання ягід — 28-32°C. При температурі нижче 20°C послаблюється асиміляція вуглеводів листям, процес накопичення цукру знижується., а терміни дозрівання ягід затягуються, зменшення кислотності в ягодах йде повільно. Нестача вологи у ґрунті в період дозрівання ягід знижує темпи цукронакопичення в ягодах, що створює передумови для розтріскування ягід при різкому підвищенні вологи.

У процесі достигання ягід, починаючи зі стадії наливу, кущі мають вищу потребу у воді. У цей період ґрунт повинен мати вологість не нижче 75%. При браку вологи накопичення цукру в ягодах зменшується через різке зниження інтенсивності утворення вуглеводів листям, при цьому ягоди залишаються кислими попри сприятливі погодні умови. Якщо ж у цей період кущі відчувають дефіцит вологи у ґрунті, то з огляду на те, що концентрація речовин у клітинах через зневоднення підвищена, ягоди після дощу посилено потягнуть вологу, осмотичний тиск різко зростає і ягоди тріскаються і загнивають. Сильніше піддаються розтріскуванню ягоди тих кущів, що були «перегодовані» азотом (особливо при внесенні курячого посліду).

У цей період на кущах бажано видалити на пагонах листя, розміщене нижче грон, забезпечивши гронам гарне освітлення і провітрювання. До початку періоду дозрівання винограду це листя починає старіти, його асиміляційна здатність уже знижена. У той же час воно перешкоджає проникненню сонячного світла і затінює грона. Прийом видалення нижнього листя на пагонах підвищує надходження до грон повітря, сприяє їх кращому прогріванню, що прискорює терміни достигання ягід і знижує небезпеку їх загнивання, посилюється інтенсивність кольору темнозабарвлених ягід, а ягоди світлого забарвлення набувають сонячної засмаги бурштинового кольору.

Операція з видаленням на кущах листя нижче грон найефективніша на віялових формуваннях. На таких формуваннях є можливість повністю звільнити пагони від нижнього листя і забезпечити гарне провітрювання й освітлення кущів, а також поліпшити температурні умови в зоні розміщення грон. Однак слід мати на увазі той факт, що під час сильної стабільної жари з температурою повітря понад 34°C ягоди оголених грон можуть одержати сонячні опіки. Ягоди перегрітих грон зупиняються в розвитку, вони не забарвлюються і мають низькі смакові якості. Проте слід врахувати, що грона сортів з рожево-забарвленою ягодою негативно реагують на пряме сонячне освітлення, ягоди запікаються, призупиняються в розвитку і погано забарвлюються. Тому нижнє листя на таких сортах видаляти не слід..

У період з 25 по 30 липня за потреби необхідно провести полив кущів. У цей же період, якщо потрібно, варто виконати п’яте обприскування кущів проти мільдью й оїдіуму розчином препаратів контактної дії (чемпіон — 30 г чи топаз — 10-15 мл) або системної дії (квадрис — 7-10 мл на 10 л води). До розчину при необхідності додати проти кліщів акарицид.

У міру дозрівання винограду наприкінці липня — у серпні з появою на ягодах перших ознак сірої гнилі грона обробити на вибір на 10 л води розчином:

  • тельдору — 8-10 г;
  • еупарену М — 15-20 г;
  • йодистого калію — 3-5 г;
  • марганцівки — 2-3 г із харчовою содою — 100 г.

обробляти кущі необхідно вчасно, інакше хвороба здатна швидко прогресувати. У міру достигання винограду необхідно своєчасно збирати врожай. Наприкінці липня — на початку серпня при потребі провести другу попередню чеканку пагонів сильнорослих сортів і пасинкування.

Агротехніка вирощування винограду в серпні

Погодні умови цього місяця сприятливі для розвитку оїдіуму. Саме в цей період є велика ймовірність чергового його спалаху. Для збереження врожаю пізніх сортів, а також недопущення рецидивів накопичення зимуючих спор оїдіуму на кущах доцільно провести обробку винограду розчином препаратів контактної дії, застосовуваних проти оїдіуму в попередніх операціях.

У сортів дуже раннього і раннього термінів дозрівання до 10-15 серпня, а в сортів середнього і пізнього термінів достигання до 20-25 серпня настає затухання росту пагонів, при цьому їх верхівки (коронки) випрямляються. Відбувається посилене визрівання пагонів. Доспіла частина пагона забарвлюється в жовто-коричневий колір. У ранніх сортів дозрівання винограду випереджає достигання пагонів, а в пізніх сортів визрівання пагонів починається раніше за достигання ягід. В ягодах при сприятливих умовах посилено йде накопичення цукрі, зростаю вміст барвних і ароматичних речовин. У дозрілих ягодах шкірочка стає тоншою і прозорішою, ягоди набувають властивого сорту забарвлення й укриваються пруїном (восковим нальотом), що захищає їх від висихання й ураження сірою гнилизною.

У період зрілості ягід і затухання росту пагонів потреба кущів у воді зменшується. Вологість ґрунту в цей період необхідно підтримувати на рівні 65-75%, проводячи при потребі обмежені поливи, аби уникнути розтріскування ягід.

У період з 15 по 25 серпня варто провести остаточну чеканку пагонів. При цьому видаляють 5-6 верхніх вузлів з молодим ще зростаючим листям. Ці листки для свого росту і розвитку витрачають поживні речовини, необхідні для дозрівання винограду і лози. На той час, коли це листя могло б досягти розвитку, при якому воно було б здатне інтенсивно асимілювати, потреба вже в ньому відпаде, позаяк температура повітря знизиться до того рівня, коли процес асиміляції згасає.

От і все. Якщо більше хочете отримувати інформації, підписуйтесь на оновлення або частіше сюди приходьте, і ви будете знати про сучасну агротехніку не тільки в період дозрівання винограду, а й протягом всього року.

Поділитись: