3 серпня в усьому світі відзначають День кавуна. Зараз вирощуванням кавунів займаються майже по всій земній кулі, а найбільше їх вирощують — у Китаї.

День кавуна, як вибрати стиглий кавун, зображення кавуна

День кавуна: історія, факти, події…

Кавун, як культурну рослину, почали культивувати на Землі з прадавніх часів в Старовинному Єгипті. Але історичні факти виникнення кавуна достатньо суперечливі і втрачаються десь в глибині століть.

На думку археологів і палеоботаніків, у культурного різновиду кавунів багато спільного коріння з невеличкими дикоростучими представниками роду Citrullus, які і в наш час в достатній кількості займають території пустельних областей в Південній Африці, Ботсвані, Замбії, Мозамбіку, Намібії. Саме цим країнам належить пальма першості де виявлені в найбільшій кількості генетичні форми кавунів, в плодах яких гірка, прісна і трішечки солодка м’якоть.

У стародавньому світі тварини, місцеві племена і мандрівники в пустелі споживали плоди диких предків нинішніх кавунів в якості майже єдиного постачальника вологи.

Саме з тих часів і починається історична епопея кавуна, як використовуваного для їжі. Якщо плоди мали гіркий смак, високий вміст глікозидів, то таким рослинам взагалі не приділялась увага. А ось їстівним різновидам, майже 4 тисячі років назад, приділялась увага на півночі Африки, і ними зацікавились люди, які жили в долині Нілу. Якщо вірити історичним свідченням, то саме звідси почали поширювати кавуни в середземноморські країни, а також країни Близького Сходу, а далі вони заполонили Індію і Китай.

Історичні факти по результатам розкопок свідчать, що жителі Стародавнього Єгипту займались вирощуванням цієї рослини. А в епохальному Середньому царстві в 5 столітті до нашої ери нерідко клали кавуни до гробниць фараонів. Для їх загробного існування вони являлись джерелом їжі. Так що не дарма відмічають у світі День кавуна, бо він на це заслуговує.

Також знаходили зображення кавуна на стінах гробниць, його згадували в давньоєгипетській міфології, а також за його участю складалось багато медичних рецептів.

Жителям Стародавнього Риму теж добре була знайома ця ягода. Там кавун споживали свіжим або засоленим. Навіть в Римі вдавались до варіння меду з нього.

Вже в 10 столітті кавун з’явився в Китаї. Купецькими судами із Середземного моря смугаста ягода була завезена до Китаю, і її відразу стали шанувати.

У китайців кавун користувався великим лікувальним значенням. На їхню думку він володів властивістю очищення тіла і виносу із нього хвороб, при постійному його прийманні до їжі. На даний час китайці вирощують найбільше кавунів у світі.

До Європи кавуни вперше потрапили десь в 11-12 століттях, хоча інші данні свідчать, що це відбулось в 13-14 століттях. А на американському континенті вони з’явились в 16-му столітті. Цьому посприяли європейські колоністи і африканські раби.

На сьогоднішній день вирощуванням кавунів займаються майже в усіх країнах земної кулі. А найбільшого його виробництва досягнув Китай, потім, помітно відстаючи — Туреччина, Єгипет, Іран, американський континент, країни Середньої Азії та інші.

А японці вирощують дуже велику кількість самих дивовижних сортів кавунів:

  1. Квадратних.
  2. У вигляді піраміди.
  3. Малесенькі кавуни в діаметрі 10 см.
  4. З наявністю жовтої м’якоті.

Як вибрати стиглий кавун

Літня спека ще вирує, і якщо ви серйозно налаштовані відмітити День кавуна, то без нього ніяк не обійтись на святковому столі. Тому пропонуються вам деякі рекомендації, як вибрати стиглий кавун.

Влітку на прилавках магазинів і ринків з’являється багато різних фруктів і ягід, визначити стиглість яких іноді буває складно. Але, кавун — незвичайна ягода, визначити стиглість якої не так просто. Розбираємося, як вибрати по-справжньому стиглий і соковитий плід.

Основні ознаки стиглого кавуна

Клімат в різних регіонах України істотно відрізняється, але навіть в самих жарких районах стиглий кавун не може з’явитися раніше 20-х чисел липня. І, це буде найбільш ранній сорт, їх дуже мала кількість. Купуючи кавун, ви ризикуєте нарватися на напханий хімікатами плід, який буде малокорисний організму. Адже для торговців це відмінна можливість сезонного заробітку. Тому, кавуни дуже часто піддаються обробці різними хімічними засобами.

Жовті плями на кавунах

На деяких кавунах ви можете побачити жовті плями. Цих плям не варто боятися, це всього лише показник, що кавун лежав на землі, і сонце не світило цієї сторони. Однак велика пляма має вас насторожити. Це означає, що плід довго лежав на землі і може виявитися пухким всередині і перестиглий.

Розмір

Існує багато любителів вибрати кавун побільше, красивіше. Це в корені неправильне рішення. Чим більше розмір плода, тим більше поживних речовин пішло в ріст і тим більше в ньому води. Маленький ж плід може виявитися недостиглим, так що краще вибрати золоту середину.

Постукування кавуна

Найпоширеніший спосіб — це постукування. Кожен раз, проходячи повз продавця цієї ягоди, ми можемо спостерігати, як людина зі знанням справи простукує плід. Що ж він повинен почути? Однозначно, дзвінкий звук. Саме такий звук повинен видавати стиглий продукт. Глухий же звук — ознака перезрілості.

Хлопчик чи дівчинка

Існує також поділ ягід на хлопчиків і дівчаток, дівчатка мають плоску пляму, хлопчики — опуклу частину на місці проростання квітки. Через спосіб запилення дівчинки вважаються солодше.

Хвостик

У стиглого кавуна обов’язково повинен бути сухий хвостик. Коли кавун набирає достатню для нього масу, він відривається від хвостика, і той засихає. Однак хвостик можуть і спеціально обрізати. Щоб уникнути неправильного вибору, дивіться всередину хвоста — там повинно бути все висохлим.

Користуючись цими порадами, ви зможете на День кавуна успішно вибрати відмінний продукт, який принесе задоволення вам і вашим дітям. Але, не забувайте, що купувати кавуни на узбіччі може бути іноді дуже шкідливо.

Поділитись: