Розповідь психолога, НЛП-практика, психосоматолога, системного розстановника Тетяни Панасюк, що таке залежність від ґаджетів та 8 корисних порад, як її позбутися.

«Мамо, ми ніяк не можемо повністю відчути цей світ і насолодитися його дарами! Ми просто йдемо в нікуди, витрачаючи час на ґаджети. Так проходить наше життя. Якщо є час, потрібно їхати на відпочинок, на природу. Знайомитися з навколишнім світом і насолоджуватися життям. Проведімо вихідні взагалі без телефонів!», — таку думку і пропозицію мені висловив 8-річний син, після обговорення теми про призначення ґаджетів.

Залежність від ґаджетів у дітей

Суть залежності від ґаджетів

Сьогодні ми не можемо уявити життя без ґаджетів. Вони заполонили всі сфери нашого життя. У цьому маленькому пристрої відбувається і спілкування, і робота, і банківські операції, і ігри, і відео, і фото та ще безліч різноманітних дій.

Залежність від ґаджетів

З одного боку, мобільні телефони насправді виконують важливі й корисні функції, спрощуючи життя. З іншого — надмірне використання ґаджетів призводить до звикання і в результаті формується залежність від ґаджетів.

Мобільна залежність ніби вилучає людину з реальності та переносить у віртуальне життя. Вчені та психологи спостерігали за цим явищем і виділили два нових терміни, пов’язані з телефономанією:

  • Номофобія — страх залишитися без ґаджета.
  • Фабінг — залежність від телефона, яка виражається в тому, що людина постійно, де б не була і щоб не робила, відволікається на свій телефон.

Що таке залежність від ґаджетів

Мобільна залежність — це психологічна пристрасть, сильний потяг до телефону і неможливість знаходитися без нього.

Залишаючись без ґаджета, залежна людина відчуває стрес, емоційне «притуплення», не може зосередитись на своїх діях, нудьгує і відчуває, ніби чогось не вистачає, можливі прояви агресії.

Якщо ви помітили у себе такі прояви, варто задуматися, можливо, це залежність.

З чого починається залежність від ґаджетів

Неконтрольоване використання ґаджетів призводить до низки проблем із психологічним і фізичним здоров’ям:

  • порушення постави, зору, координації рухів, кровообігу та травлення, головні болі, болі в шиї та спині;
  • депресія, апатія, агресивність;
  • тривожність, порушення сну;
  • низька концентрація уваги, порушення пам’яті та когнітивних функцій;
  • зниження соціальної адаптації;
  • зниження емоційного світосприйняття, неможливість виражати та ідентифікувати свої емоції.

Залежність від ґаджетів руйнує реальне життя та формує віртуальне.

Як боротися із залежністю від ґаджетів

Боротьба з даною залежністю (як і з будь-якою іншою) розпочинається з трьох основних кроків:

  1. Усвідомлення та прийняття цієї залежності: «Так, я розумію та усвідомлюю, що у мене залежність від ґаджетів».
  2. Бажання це змінити: «Так, я хочу це змінити, я хочу по-іншому». Водночас це повинно бути саме через «змінити», а не через «боротьбу».
  3. Формування нових звичок, контроль своїх дій і самодисципліна.

Далі у людини звільняється час, який раніше заповнювався ґаджетами, тепер його потрібно обов’язково заповнити іншими корисними, цікавими та емоційно забарвленими справами.

8 порад психолога, як позбутися залежності від ґаджетів

Для того, щоб прогнати настирливу залежність від ґаджетів, потрібно визначити, що робити і чим зайнятися замість ґаджета та виробляти нові звички.

  1. Замість того, щоб витрачати час на ґаджети, влаштуйте 30-хвилинну прогулянку на свіжому повітрі. Кожний день новий маршрут. Це корисно для здоров’я, підіймає настрій, дарує нові враження.
  2. Читайте цікаві книги, малюйте, спілкуйтеся з рідними та друзями, зустрічайтеся з ними, грайте в настільні ігри, виділіть час для хобі.
  3. Встановіть і опишіть функціональне значення ґаджету для себе і дотримуйтеся цього призначення.
  4. Якщо використовуєте ґаджет для роботи — займайтеся лише робочими питаннями, не відволікайтесь на інші вкладки. Кожні 45 хв робіть перерву на 10–15 хв.
  5. Використовуючи ґаджет для розваг та соціальних мереж, ставте таймер — максимум 30 хв на день.
  6. Влаштовуйте дні без ґаджетів, залишаючи лише функцію телефону.
  7. Відключайте зайві повідомлення та розсилки.
  8. Не використовуйте ґаджет там, де можна без нього обійтися (під час їжі, прогулянки, коли спілкуєтеся з друзями тощо).

Також потрібно розуміти, що залежність від ґаджетів перекриває незадоволені внутрішні потреби. Визначивши та усвідомивши, яку потребу задовольняє ця залежність (наприклад, самоствердження завдяки лайкам, втеча від себе і самотності), можна продуктивно вирішити з психологом ці проблеми та позбутися залежності.

І на завершення, можна цілком справедливо констатувати той факт, що залежність від ґаджетів є, і її не так-то легко позбутися, особливо дітям. Тому, щоб наша дітвора було психічно та фізично здоровою, дорослі повинні зробити все можливе і неможливе, аби вберегти від цієї напасті наше майбутнє покоління.

Джерело The Point.

Поділитись: