Після публікації попередньої моєї статті щодо розведення індиків до мене стали звертатися із проханням поділитися досвідом вирощування індичат в домашніх умовах. Дехто жаліється, що із великої кількості вилуплених пташенят мало виживають. Хочу запевнити вас, що цю птицю не так то й легко виростити, бо за нею потрібен догляд, як за маленькими дітьми, необхідно купувати ліки і тому подібне.
Тому багато хто відмахується від розведення індиків, як від надоїдливих мух, бо, на їхню думку, цим ділом займаються ті, кому робити нічого. Але в селі живуть в основному справжні трудівники, вони ніколи не сидять без діла. Роботи завжди багато, і вистачить її на всіх. А зараз перейдемо до основної теми нашої розмови, і ви отримаєте відповіді на багато запитань.
Вирощування індичат в домашніх умовах
Добових індичат від заводчика ми перевозимо до себе в утепленій коробці із грілкою.
При транспортуванні вони зазнають стресу, стомлюються, їх заколисує. Вдома акуратно виймаємо їх по одному з коробки, тихенько з ними розмовляємо, зважуємо і позначаємо. Мітимо йодом, ставлячи цятку на певнім місці:
- одному — на крильце;
- іншому — на спинку;
- третьому — на хвостик і т. д.
Записуємо кожного в зошит під своєю кличкою: «крильце», «хвостик» і т. д. По одному підносимо їх до напувалки, занурюємо дзьобик, щоб індича попило, затим поміщаємо пташенят у затінену частину вольєра на електрогрілку, де вони заспокоються, зігріються і відпочинуть.
Основні технологічні вимоги під час вирощування індичат такі:
- Світловий і тепловий режим.
- Сухість і чистота.
- Якісний комбікорм.
- Профілактика захворювань.
Перші два місяці зважуємо індичат через кожні 10 днів. За вагою відстежуємо стан кожного з них. Якщо якесь відстає від нормативних показників живої ваги, з’ясовуємо причину і вживаємо заходів. Вага індичати залежить від комбікорму, фізичного стану й умов утримання.
До відома: вага 2-добових індичат — 60-70 г.
Тепловий режим утримання індичат
У перший тиждень вирощування індичат в домашніх умовах температуру підтримуємо на позначці 36°C. Тепло для них одержуємо від електрогрілки, у подальшому використовуємо теплу лежанку із шиферу, що обігрівається двома електролампами потужністю 25 Вт. Частина обігрівного вольєра затінена, а над напувалками і годівницями змонтовані електролампи потужністю 60 або 40 Вт. При такому тепловому режимі в приміщенні немає «парильні» й індичата перебувають у комфортних умовах. Годуємо їх у тій частині вольєра, де обігрів і освітлення здійснюються лампами. Після цього молодняк сідає грітися на теплу лежанку.
У теплі індичат бажано тримати не менше двох місяців, позаяк переохолодження призводить до вповільнення росту, збільшення ризику виникнення захворювань. Особливо хочу звернути увагу читачів на необхідність дотримання теплового режиму під час вирощування індичат у віці до 30-40 днів у нічний час. Знаю, що деякі птахівники вдень їх тримають у теплі, а ввечері саджають у коробку, де вони перебувають цілу ніч без обігріву. А це є ще однією причиною переохолодження птиці й передумовою до захворювання. Ночувати індичата повинні при температурі не нижче 37°C. У нас на ніч вони розміщуються на шиферній лежанці.
Перші 5-10 днів ми тримаємо індичат у картонному вольєрі, де долівка застелена пелюшками. З 11-го дня поміщаємо їх у металеву клітку із решітчастою підлогою і шиферною лежанкою. Якщо надворі погода тепла і сонячна, то клітки виносимо туди, ставимо їх у захищеному від вітру місці або обтягаємо із трьох боків плівкою. Індичата гріються на сонечку, але варто набігти хмаринці, як вони всі зразу ж збираються на лежанці-«грубці». У клітках індичат вирощуємо два місяці. Затим переводимо їх у вольєр із долівкою, яку прибираємо двічі на день. І індичата ростуть у нас без проблем, не хворіють.
Світловий режим
Світло індичатам необхідне так само, як і тепло. У перші дні вирощування індичат освітлення потрібне для того, аби пташенята, які ще погано орієнтуються, змогли знайти годівниці та напувалки, почали клювати корм і пити воду.
Два тижні освітлення має бути цілодобовим. У міру підростання індичат світловий режим зменшуємо до 14 годин. При цілодобовому освітленні обігрівна частина вольєра має бути затінена, аби птиця могла там відпочивати.
Напування і напувалки
У перші дні вирощування індичат в домашніх умовах використовуємо вакуумну напувалку, яку ставимо в тарілку, щоб індичата не намочили лапок. Напувалки ж із пластикових пляшок підвішуємо на стінках вольєра: індичата допитливі, тож згодом стануть використовувати їх, тоді вакуумну можна вже прибрати.
Першу-другу добу своїм підопічним даємо кип’ячену воду з вітаміном C (аскорбінова кислота) і цукром із розрахунку на 1 л води 1 ст. л. цукру.
На третю-п’яту добу вирощування індичат випоюємо антибіотик на вибір:
- байтрил;
- енроксил;
- трисульфон;
- флосан чи інші.
Доза препарату зазначена в інструкції. Після використання антибіотиків індичатам рекомендуються полівітаміни.
На шосту-десяту добу вирощування індичат випоюємо водорозчинні вітаміни на вибір:
- нутрил-селен;
- аміновіт;
- чік-тонік або інші.
У дні випоювання антибіотиків чи вітамінів воду індичатам не дають. У міру їх росту напувалки піднімаємо на таку висоту, щоб верхній край перебував на рівні плічок пташеняти. Вода в напувалках має бути постійно. Мити їх треба 2-3 рази на день.
Корми для годування індичат
Годівниці для 1-3-добових індичат бажано помістити в білі пластмасові одноразові тарілочки, у центрі їх поставити перевернену склянку, а довкола неї насипати корм. Надалі, у міру росту індичат, для годівлі краще підійдуть коритця з дерева чи пластикових пляшок. Їх слід розвішувати на стінках вольєра на рівні плічок індичат.
Перші 5 днів вирощування індичат в домашніх умовах привчаємо пташенят скльовувати корм, оскільки вони погано бачать. У тарілку насипаємо стартовий комбікорм, зверху — пшоно. Воно яскравіше за кольором, і індичата його бачать. Стукаємо по корму жовтою дерев’яною поличкою, і пташенята починають скльовувати комбікорм і пшоно, а ми тим часом ласкаво з ними розмовляємо. Поступово птиця запам’ятовує наш голос і в подальшому сприймає його як сигнал до поїдання корму. Пшоно, що сприяє запуску травної системи і нормальному її функціонуванню, підсипаємо 5 днів, затим індичата добре поїдають один комбікорм.
Комбікорм для індичат
Зараз ринок пропонує великий вибір комбікормів. У своєму господарстві перший місяць ми даємо спеціальний стартовий корм для вирощування індичат — мультигейн або таращанський. Ці комбікорми купуємо у ветеринарній аптеці. На 10 індичат на місяць достатньо 10 кг такого стартового комбікорму. Другий і третій місяці годуємо комбікормом фірм «Щедра нива», «Фідлайф» або Новопокровського комбінату хлібопродуктів.
Оскільки індичатам потрібно більше білка, то до 10 кг комбікорму бажано додати 1 кг рибного борошна. Аби здешевити комбікорм під час вирощування індичат, рибне борошно можна замінити вареним яйцем (його слід потерти на терці та змішати із комбікормом безпосередньо перед згодовуванням).
Можна згодовувати свіжий некислий сир. Якщо є можливість додавати в корм свіжу рибу, то краще відварену. Комбікорм можна зволожити сироваткою або щойно кислим молоком. Зволожений корм не має бути липким. Готувати його потрібно на одну годівлю, щоб він не встиг прокиснути.
70-денних індичат поступово переводимо на комбікорм домашнього приготування. Рецепт його простий і доступний.
1-30 днів:
- пшениця — 1,5 кг;
- кукурудза — 2,1 кг;
- горох — 0,6 кг;
- шріт соняшнику — 3 кг;
- сухе молоко — 0,5 кг;
- дріжджі кормові — 1 кг;
- рибне борошно — 1 кг;
- 1-відсотковий вітамінний премікс — 100 г;
- крейда — 200 г.
31-90 днів:
- пшениця — 1,6 кг;
- кукурудза — 2,2 кг;
- горох — 1 кг;
- шріт соняшнику — 2,8 кг;
- дріжджі кормові — 1 кг;
- рибне борошно — 1 кг;
- 1-відсотковий вітамінний премікс — 100 г;
- крейда — 300 г.
91-120 днів:
- пшениця — 1,5 кг;
- кукурудза — 4 кг;
- горох — 0,6 кг;
- шріт соняшнику — 2 кг;
- дріжджі кормові — 0,6 кг;
- рибне борошно — 1 кг;
- м’ясокісткове борошно — 0,4 кг;
- 1-відсотковий вітамінний премікс — 100 г;
- крейда — 200 г.
121—180 днів:
- пшениця — 2 кг;
- кукурудза — 3 кг;
- горох — 2 кг;
- шріт соняшнику — 2 кг;
- дріжджі кормові — 0,6 кг;
- 1-відсотковий вітамінний премікс — 100 г;
- крейда — 300 г.
Усе зерно має бути меленим!
Аби здешевити раціон в процесі вирощування індичат в домашніх умовах, замість сухих кормових дріжджів уранці можна давати дріжджований корм, приготовлений звечора. Порцію комбікорму на одну годівлю треба зволожити дріжджованою закваскою і залишити на ніч.
Зелень, овочі та фрукти в раціоні індичат
Зелень у раціоні вирощування індичат в домашніх умовах повинна бути щодня, позаяк зелені трави, багаті вітамінами і білком, покращують обмін речовин і апетит. Починаючи із другої доби, зелень даємо в окремій годівниці. Спочатку зелену цибулю і кропиву, затим конюшину, люцерну, спориш, амарант, зелень вівса, кульбабу. Ці трави багаті білком. Але зауважте: на одних травах індичата ваги не наберуть. Головне у відгодівлі — це збалансований за вмістом білка і вітамінів зерновий корм.
Після 60 днів вирощування індичат в домашніх умовах у корм додаємо варену картоплю, перетерту з комбікормом. Норма її на одне індича на добу — не більше 50 г. Зі збільшенням віку кількість картоплі можна поступово збільшувати. Після 90 днів до раціону потроху додаємо кормові буряки, яблука, груші, виноград, сливи, капусту, дині, кавуни. Індики — птиця всеїдна, але в усьому має бути міра. Крім того, в окремій годівниці обов’язково повинні бути гранітні відсіяні частки, бита черепашка, дрібно подроблена червона цегла. У жодному разі не давайте птиці бите скло! Крім травм внутрішніх органів, «користі» від нього жодної. А ще в окрему коробку насипте попіл навпіл із піском і трохи тютюнового пилу, щоб індичата могли «митися» і тим самим позбуватися пухоїдів.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.