Шановні читачі! Пропоную вашій увазі невеличку статтю щодо випоювання телят молозивом, а також, як використовувати молоко в якості ліків.
Випоювання телят молозивом
Коров’яче молозиво відрізняється від молока за складом і властивостями. За поживною цінністю воно краще від молока в 1,5 рази, а за вмістом білка перевищує його в 2,5–5 разів. Однак не стільки важлива сама кількість білкового компонента, скільки його склад:
- імуноглобулін;
- альбумін;
- лактоферин (підвищує засвоєння заліза, забезпечує неспецифічну резистентність);
- лізоцим (пригнічує ріст мікробів).
Імуноглобулін у перші години після народження становить до 90% від загальної кількості протеїнів. Проте вже з другої доби молозивного періоду його концентрація різко знижується, а в звичайному молоці він практично відсутній.
Наступна за важливістю властивість — забезпечення харчування. Молозиво є повноцінним кормом для теляти. Вміст жиру в ньому 1,5–2,5 рази більший, ніж у молоці, але його концентрація поступово зменшується до кінця тижня. Також у молозиві багато вітамінів A і E, їх вміст у 5–7 разів більший, ніж у молоці. У достатній кількості є вітаміни груп B і D, але їх міст може знижуватися при неповноцінному годуванні корови в сухостійний період.
На відміну від молока молозиво великої рогатої худоби повинно повністю витрачатися на вигодовування новонароджених. У нормі стандартна лактація починається з 6–9-го дня після отелення, і ці терміни збігаються з годуванням малят молозивом. Але досвід показує необхідність продовження молозивного періоду до двох тижнів і більше. Для цього необхідно надлишки продукту (надої зазвичай перевищують потреби теляти) зберігати в охолодженому або замороженому вигляді, а потім згодовувати. Правильність випоювання телят молозивом забезпечить їх міцним імунітетом і високим темпом росту. Необхідно дати теляті молозиво не пізніше години після отелення А краще в перші 30 хвилин після його народження. Випоювання молозива сприяє формуванню нормального мікробіального середовища в шлунково-кишковому тракті, перешкоджаючи поширенню гнильних агентів.
Молоко як ліки
Корисні поради щодо випоювання телят молозивом та молоком від ветлікаря з Харківської області Лариси Городовикової.
Телята, що з’явилися на світ, потребують дуже великої уваги до себе і турботу з боку тваринника, особливо перші тижні життя. Нерідко таке захворювання, як пронос, здатне погубити молоду тварину. Раніше в таких випадках відразу ж припиняла давати молоко і випоювала телятам відвари лікарських трав, і це спрацьовувало. Та одного разу теляті нічого не допомагало, і я вирішила його все-таки нагодувати щойно видоєним молоком. І сталося диво: теля піднялось і згодом повністю одужало. Я вирішила узагальнити схему лікування проносу у телят і розповісти про неї читачам цього блоґу.
Вирішальне значення в становленні нормальних процесів травлення в теляти, заселені шлунково-кишкового тракту корисними молочнокислими бактеріями і, що особливо важливо, у формуванні захисних сил організму має ранній прийом першої порції молозива. Випоювання телят молозивом з перших днів — це дуже важливо! Я його даю теляті вже в перші годину-півтори життя. Починаючи із 3–4 дня життя годую теля молоком із додачею води. При перших ознаках проносу воду не використовую, а випоюю чистим щойно видоєним молоком, нехай трохи менше, ніж звичайно, але за умови, що теля п’є його само. Насильно заливати не можна в жодному разі.
Якщо спостерігаються ознаки інфекції (млявість, підвищення температури чи відразу сильний пронос), проводжу лікування за повною програмою, яка обов’язково містить у собі лікувальну дозу сироватки від даної інфекції. Вводжу внутрім’язово антибіотик, а всередину заливаю тімпанол і той же антибіотик, який дезінфікує кишечник з середини. За цією схемою лікую 2–3 дні тільки вже без сироватки. Якщо ж ознак інфекції немає, то даю тварині всередину тімпанол і таблетку антибіотика 1–2 дні.
Приблизно так само лікую і поросят, але тільки тімпанол не застосовую, тому що він не дає позитивного ефекту, а в деяких випадках стає навіть гірше. А так схема лікування така ж сама, що і для телят: сироватка від даної хвороби і діючі антибіотики внутрім’язово й усередину. Жодних відварів і розчину марганцівки не застосовую, поза як моя схема працює набагато краще і швидше.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.