Кожного разу, як тільки появляються нові технології, між прихильниками нового і старого виникають неабиякі баталії. Наразі існує багато інформації щодо чудових властивостей нетканих матеріалів: спанбонду, лутрасилу і їм подібних. Проте значна частина городників, застосувавши спанбонд, стверджує, що кращого матеріалу, ніж перевірена часом поліетиленова плівка, поки що нема.
Спанбонд і його властивості
Давайте разом зараз розберемося, що краще, а якщо ще й свої коментарі залишите нижче статті, то взагалі буде прекрасно. Але спочатку дайте відповідь на таке запитання: «Який матеріал кращий, дерево чи залізо?». Можна передбачити деяке ваше здивування. Адже порівнюється непорівняне. Все залежить від того, що ми хочемо зробити із цього матеріалу. Як ми можемо порівнювати матеріал, не знаючи, які з його властивостей нам потрібні для конкретної ситуації. Чомусь ця деталь ігнорується частиною городників, які порівнюють спанбонд та поліетиленову плівку.
Виходить, що, прочитавши про позитивні унікальні властивості спанбонду і купивши його, ми очікуємо від його застосування такого саме ефекту, як від поліетиленової плівки, і на додачу ще й нового ефекту. Ось тут і очікує нас деяке розчарування. Виявляється, що під спанбодом не так швидко, як під плівко, прогрівається навесні ґрунт і не так швидко «стартує» розсада. До того ж, виходить, він і рветься на збудованому абияк каркасі. Зрозуміло: вирок такий: «Я купив його в перший і останній раз!».
Але не слід поспішати з висновками. Хто не згоден, пропоную повернутися до запитання про дерево і залізо.
В яких випадках краще застосовувати плівку? Не будемо вдаватись в деталі властивостей поліетилену. Краще погляньмо, які властивості декларуються виробниками спанбонду. Треба відзначити основні відмінні якості:
- Легкість.
- Світло-, повітро- і вологопроникнсть.
- Нульова вологоємність.
- Довговічність.
- Дешевизна.
Для початку з’ясуємо, що спанбонд виробляється різної товщини, а відповідно і міцності. Марка 60 (щільність 60 г/м2) придатна для укриття каркасів. Тонкіші полотна використовуються для безкаркасного укриття, а застосування їх на каркасах призводить до передчасного пошкодження полотен. Ось вам і перша причина розчарування застосування тонкого спанбонду там, де його використання не передбачене технологією. Так чия це вина — спанбонду чи його користувачів? Зате спанбонд марки 17 (щільність 17г/м2) можна і потрібно просто накидати зверху на рослини без будь-якого каркасу, придавивши краї грудками землі, каміння, дошками тощо. Це можна застосовувати для щойно висадженої розсади. Завдяки неймовірній легкості полотна рослини легко підніматимуть спанбонд. Тому він має лежати вільно, без натягу.
А що буде із розсадою, коли ми накинемо на неї плівку без карккаса? Плівка притисне незміцнілі рослини, та й зміцнілі також. А ті, що витримають вагу плівки, притиснуться водою, яка збереться в заглибленнях за першого дощу. Спанбонд же не утримує воду і зовсім не намокає, тобто не стає після дощу важким.
І це ще не все. Припустимо, що дощів немає. Рослини настільки міцні, що утримують нашу плівку. Але ми не перебуваємо постійно поруч з ними. Кожен зайнятий іншими справами. А тим часом ласкаве сонечко турботливо пригріває землю. Що станеться з нашими рослинами під плівкою? Не хочу лякати, але вони просто зваряться. А під спанбондом їм дуже затишно. Він пропускає повітря, тобто рослини провітрюються. А якщо надто припече сонце, то зможе частково знівелювати його «турботу». Це при тому, що світлопроникність спанбонду висока. Отже, його на відміну від плівки не потрібно щодня знімати з рослин, що дуже зручно для дачників, які від’їжджають на тиждень до міста. Та й людям, котрі живуть у селах, зайві турботи з відкриттям-закриттям ні до чого.
Та ось минула загроза заморозків. Наші плеканці підросли і більше не потребують опіки. Що робити зі спанбондом? Просто струсити з нього землю, прополоскати, просушити і покласти на зберігання. При такому застосуванні спанбонд служитиме багато років.
Використання спанбонду і поліетиленової плівки
Основна вимога до укриття — нагромадження й утримання тепла. З утриманням усе гаразд. Спанбонд, попри зовнішню легкість, утримує тепло значно краще, ніж плівка. Під спанбондом (залежно від його щільності) рослини витримують заморозки навіть до -7°C. Щодо прогрівання грядок у ранньовесняний період, саме тут і проявляється перевага плівки. Під спанбондом температура менше підвищується, ніж під плівкою. Тож рослини під плівкою в початковий період розвиваються інтенсивніше. Але пізніше під спанбондом вони наздоженуть і можуть обігнати своїх «однолітків» під плівкою. Плівку доведеться відкривати, а потім і зовсім зняти. Спанбонд же стабільно утримуватиме підвищену температуру всередині укриття. Причому перепади температур удень і вночі будуть дещо меншими.
Спанбонд має ще одну чудову властивість, про яку вже вище частково писалось: він пропускає крізь себе воду. Тому рослини поливаються дощиком або поливальним пристроєм без зняття покриття. Це значно заощаджує сили і час. Але ця ж властивість робить малопридатним використання спанбонду як даху, приміром для укриття пасльонових і винограду від зайвої вологи. У цьому разі раціональніше використовувати плівку.
Є ще можливість ефективно використовувати спанбонд. Ним можна механічно захистити рослини від шкідників у період їх активації, просто накинувши спанбонд на грядку. Таким чином, заощаджуємо отрути і на отрутах, а також зберігаємо своє здоров’я. міцніші марки спанбонду можна використовувати і як зимове укриття, особливо в малосніжні зими.
Чорний спанбонд використовується як мульча, напрклад, на суничних грядках. Перед висадженням кущиків треба застелити заправлену добривами грядку чорним спанбондом. Прорізати хрестоподібні отвори й у них висадити суницю. Можна при бажанні поливати і підживлювати прямо крізь спанбонд. Бур’ян же не пробивається крізь полотно. Ягоди менше потерпають від гнилей, оскільки поверхня завжди суха і чиста.
Що краще, спанбонд чи плівка?
Запитання, що краще, спанбонд чи плівка, скоріше за все, некоректне і неправомірне. Застосовуючи спанбонд там, де він ефективний, і так, як рекомендується його використовувати, ми отримаємо справді цінний засіб. А де потрібна плівка, давайте застосовувати плівку. Якщо ж ми хочемо одержати одночасно ефект і плівки, і спанбонду, то їх слід застосовувати комбіновано. Приміром, напровесні необхідно взяти сонячне тепло.
Тут допоможе плівка. Отже, будуємо плівкову теплицю. Але нам треба вберегти рослини від значних заморозків і утримати тепло вночі. Значить, ми можемо зсередини обтягнути теплицю спанбондом. Тобто робимо подвійне укриття: зовні — — плівка, зсередини — спанбоод. Якщо не хочемо обтягувати, то в короткі періоди різкого зниження температури можемо просто вкрити рослини всередині плівкової теплиці одинарним або подвійним шаром спанбонду.
Якщо ми хочемо, щоб наша теплиця утримувала тепло і не потребувала щоденного відкриття, але водночас, щоб опади не потрапляли на рослини, покриваємо теплицю зверху плівкою, а з боків — спанбондом. Плівка служитиме надійним прозорим дахом, а повтропроникний спанбонд дозволить провітрюватися теплиці без нашої участі.
Це лише приклади застосування. Знаючи, чого можна очікувати від матеріалу, ви самі знайдете ще багато раціональних комбінацій. Можна впевнено в тандемі використовувати плівку і спанбонд. І при умові їх правильного застосування, це дасть вам велику користь.
Цікаво знати, як вкрити виноградник на зиму.
Мені особисто спанбонд більше подобається. Плівка швидко рветься, не дуже надійна як на мене.
Пані Оксано, цілком згоден із вами. Але тут треба ще враховувати в яких випадках використовувати той, чи інший матеріал.