Дослідження калу на приховану кров — інформативний метод діагностики захворювань травної системи. Зокрема, він дозволяє виявити ерозивно-виразкові зміни та ознаки онкології в органах ШКТ. Під час проведення аналізу використовують різні способи оцінити у біоматеріалі сліди крові та еритроцити. Детально про те, які патології дозволяє виявити аналіз калу на приховану кров та його вартість можна дізнатися на сторінці https://nikolab.com.ua/uk/prices/1092-2/.

на приховану кров

Коли призначається аналіз калу на приховану кров?

Аналіз калу на приховану кров призначається в таких випадках:

  • поява систематичних диспепсичних явищ (відрижка, печія, метеоризм, нудота, біль у животі);
  • в минулому у пацієнта вже були хвороби травної системи (хвороба Крона, виразка);
  • відмічаються проблеми з травленням, діарея, закрепи, зміна кольору калових мас, підвищення температури тіла, стрімке схуднення, не пов’язане зі змінами в харчуванні;
  • діагностування гельмінтозу, коли гельмінти пошкоджують стінки травної системи;
  • виявлення пухлини травної системи, коли стан верифіковано інструментальним дослідженням.

Зазвичай дослідження калу на приховану кров призначається сумісно з іншими методами обстеження.

Як підготуватися до проведення аналізу?

Щоб виключити хибний результат, важливо правильно підготуватися до проведення дослідження, адже це може призвести до встановлення неправильного діагнозу та проведення неадекватного лікування. Перед здачею біоматеріалу необхідно дотримуватися наступних правил:

  • не приймати ліки, що впливають на перистальтику кишківника, послаблюючі препарати та будь-які супозиторії впродовж 2 діб;
  • не вживати м’ясо, рибу, зелені овочі, шоколад, помідори, буряк впродовж 3 діб;
  • не використовувати жорстку зубну щітку для чищення зубів напередодні проведення аналізу, щоб уникнути пошкодження ясен та їх кровоточивості.

При необхідності проведення ректороманоскопії або інших діагностичних маніпуляцій в області шлунку чи кишківника спочатку роблять аналіз калу на приховану крові і лише після цього інші обстеження.

Аналіз не проводиться жінкам в період менструації та впродовж 5 днів після її закінчення.

Збір матеріалу проводять наступним чином:

  • виконується гігієна зовнішніх статевих органів після сечовипускання;
  • після самовільного випорожнення матеріал збирається за допомогою спеціальної ложечки, яка є в контейнері, що продається в аптеці;
  • відбирати зразки матеріалу необхідно з 3–4 ділянок;
  • зібраний матеріал необхідно впродовж 3–4 годин привезти до лабораторії (допускається зберігання матеріалу в холодильнику, але не довше 10 годин, після чого він вважається непридатним для дослідження).

Оцінка результатів

В нормальному стані прихована кров у калових масах відсутня. Якщо ж результат аналізу позитивний, це може свідчити про недотримання правил підготовки або розвиток патології. До хвороб, при яких у калі може спостерігатися прихована кров, відносяться:

  1. Геморой. Прихована кров присутня, якщо вузли або варикозно розширені вени знаходяться відносно високо в кишківнику. В інших випадках кров при геморої є явною.
  2. Колоректальний рак. Пухлина (як злоякісна, так і доброякісна) може знаходитися в будь-якому відділі товстого кишківника.
  3. Пухлини інших відділів травної системи, окрім колоректального раку.
  4. Ураження стравоходу (езофагіт).
  5. Гельмінтоз. Паразити здатні викликати пошкодження слизових оболонок кишківника.
  6. Виразковий коліт (запалення кишківника).
  7. Виразкова хвороба шлунку чи дванадцятипалої кишки.

Окрім цього, спровокувати появу прихованої крові в калових масах можуть і неспецифічні фактори (носова кровотеча, кровоточивість ясен, стоматологічні проблеми). Тому про подібні епізоди напередодні здачі аналізу слід обов’язково повідомити лікаря. Зробити аналіз калу на приховану кров можна в лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk, де використовують лише якісні сертифіковані реактиви, а дослідження виконується на сучасному обладнанні. Такий підхід дозволяє отримати максимально точні результати за відносно короткий період.

Поділитись: